Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ombudsman řešil zvýšený výskyt bakterie legionella ve sprchách, obrátili se na něj studenti TUL

11. 02. 2025 | 14:48

AKTUALIZOVÁNO:  Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se zabýval zvýšeným výskytem bakterie legionella na kolejích Technické univerzity v Liberci v areálu Harcov. Obrátili se na něj tamní studenti, kteří měli několik týdnů omezený přístup ke sprchám. Ombudsman v této souvislosti vyrozuměl i ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Upozornil jej, že vzniklá situace na kolejích může naznačovat nutnost změny právní úpravy, která by podpořila efektivitu postupu krajské hygienické stanice. Kancelář ombudsmana o tom dnes informovala na svém webu. Krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová ČTK řekla, že iniciativu ombudsmana vítá. Zároveň odmítla jeho kritiku, že jejich přístup byl nedostatečný.

"Informace podané veřejným ochráncem práv byly vztaženy k počátku kauzy a pouze ke komunikaci se studenty. Všechny závěry, které veřejný ochránce práv shrnul ve svém přípise, máme trvale zahrnuty do standardních postupů Krajské hygienické stanice Libereckého kraje," uvedla Balašová.

Na Křečka se obrátili studenti z univerzitních kolejí v Liberci-Harcově, kteří měli kvůli nebezpečné legionelle omezený přístup ke sprchám. Tato bakterie způsobuje například zánětlivé onemocnění plic, sprchy představují pro její přenos vhodné prostředí. Zákaz sprchování proto vydali hygienici loni na konci listopadu pro čtyři z šesti kolejních objektů, definitivně se podařilo nebezpečnou bakterii zničit až po dvou měsících, letos na začátku února.

Nešlo o první nadlimitní výskyt legionelly v tomto ubytovacím zařízení. Studenti proto oslovili i ombudsmana, který prověřil postup krajských hygieniků. Vyhodnotil jej jako nepostačující. "Domnívám se, že krajská hygienická stanice nepostupovala efektivně a důsledně. Její činnost by měla směřovat ke skutečnému vyřešení problému. Vydaný zákaz sprchování je jistě na místě, neřeší však vlastní výskyt bakterie legionella. Rozumím tomu, že hygienická stanice má možnosti omezené zákonem o ochraně veřejného zdraví, její přístup však přesto vnímám jako nedostatečný. Uvítal bych například, kdyby v rámci své kontrolní činnosti stanovila provozovateli konkrétní nápravná opatření a lhůty pro jejich splnění," uvedl Křeček.

Krajská mluvčí hygieniků ve vyjádření pro ČTK uvedla, že budou dále postupovat podle standardních pracovních postupů. "Všechny kontroly, u nichž je prokázán nesoulad s legislativními předpisy, jsou řešeny následně v přestupkovém řízení. Kontroly všech objektů ubytovacích zařízení, v nichž byly zachyceny nadlimitní hodnoty ukazatelů teplé vody, jsou zařazeny do plánu kontrolní činnosti pro rok 2025. S Technickou univerzitou v Liberci, jako s výrobcem teplé vody, je již dohodnuto jednání za účelem revize prováděných opatření na konec tohoto týdne," dodala Balašová.

Kromě krajských hygieniků kontaktoval ombudsman také rektora Technické univerzity v Liberci Miroslava Brzezinu. Mluvčí univerzity Radek Pirkl ČTK sdělil, že hledají řešení, aby se problém s legionellou neopakoval. "Zásadní je pro nás v tuto chvíli analýza rozvodů teplé vody na všech blocích kolejí, kterou by měla provést nezávislá specializovaná firma. Tu v tuto chvíli poptáváme. Analýza nám pomůže určit, která místa v rozvodech teplé vody jsou z hlediska vzniku a šíření legionelly riziková. Pak můžeme přijmout příslušná technická a systémová opatření," uvedl Pirkl. Tento postup bude podle něj škola konzultovat s hygieniky.

Ombudsman vyrozuměl i ministra zdravotnictví Válka. Upozornil jej na to, že situace vzniklá na kolejích v Harcově může naznačovat nutnost změny právní úpravy, která by podpořila efektivitu postupu krajské hygienické stanice. To mluvčí hygieniků vítá. "Možnosti, které naznačil veřejný ochránce práv, jichž chce dosáhnout změnou legislativy, vidíme jako žádoucí k rozšíření možnosti řízení zdravotních rizik v oblasti jakosti teplé vody," dodala.

čtk