Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pařížská výstava prací studentů TUL nesla motto Textil jako všeobjímající, chránící, neznající hranic, textil svobodný

13. 10. 2022 | 14:00

Studenti katedry designu strávili týden na rezidenčním pobytu v Českém centru v Paříži (ČCP). V jeho sídle představili svou práci a celou budovu – zvenku i zevnitř – obrazně oblékli do velkoformátových textilií.
 

eifel1
Foto z akce poskytla TUL

Pařížská výstava prací studentů katedry designu Fakulty textilní TUL nesla motto Textil jako všeobjímající, chránící, neznající hranic, textil svobodný. Představila žakárské tkaniny a módní kolekce z žakárské tkaniny, tapisérie a šperky. Studenti uspořádali k této výstavě dvě vernisáže s módní přehlídkou.

Svobodu textilu a tvorby demonstrovali studenti také rozvěšením 30 textilních bannerů o délce 3,5 metru na vnější fasádu i do dvorany Českého centra v Paříži, které je na rezidenční pobyt pozvalo. „Oblečená“ budova Českého centra Paříž byla tou nejviditelnější pozvánkou na výstavu studentských prací. Instalaci velkoformátových bannerů a výstavy i vernisáže s přehlídkou zvládli v osmi studentech.

„Výrazně nám pomohli i lidé z Českého centra Paříž včetně Jiřího Hnilici, ředitele ČCP. Sám nám například donesl lešení a osobně pomohl, když jsme instalovali velkoformátové tkaniny. Na módní přehlídce jsme pak defilovali ve vlastních modelech. Přípravy měly až punkovou atmosféru a bylo skvělé to zažít,“ říká jeden z rezidentů Štěpán Folget, student 3. ročníku bakalářského studia návrhářství.

Rezidenční pobyt vyjednal studentům doc. Stanislav Krotký, pedagog katedry designu Fakulty textilní TUL.
„Podařilo se zaujmout Pařížany na úvodu Design Weeku oděvní přehlídkou a výstavou prací našich studentů. To je úspěch. Jistě k tomu přispěla i vtipná instalace na textil reprodukovaných děl studentů na fasádě Českého kulturního centra. Musím také zdůraznit pojetí oděvní přehlídky, která z vnitřku budovy pronikla, nebo spíš ,vyhřezlaʻ, na chodník před ní,“ řekl Stanislav Krotký.

„České centrum podporuje rezidence dlouhodobě, patří to k naší programové činnosti v Paříži. Chceme dát šanci novým typům spolupráce, podpořit mladou, nadějnou generaci v obou zemích. Pobyt studentů a pedagogů TUL považuji za úspěšný a inspirativní právě proto, jak uchopili možnosti vizuální komunikace budovy,“ dodává Jiří Hnilica, ředitel Českého centra Paříž.  

Kromě oblékání budovy a přípravy výstavy měli studenti také další program. Navštívili Louvre a další galerie a muzea a také fotografovali a natáčeli oděvní kolekce v pařížských ulicích.  
„Týden na rezidenčním pobytu se vším tím děním byl pro mě formujícím zážitkem. Podařilo se nám navázat také kontakty se studenty z pařížské Akademie umění, ale hlavně si odvážím pocit toho, že Paříž není ani pro náš obor tak nedostupná a že je možné tu podniknout takové věci, jako je uspořádání výstavy,“ popisuje Štěpán Folget.

Výstava studentů bakalářského studijního programu návrhářství a navazujícího magisterského programu design – textil, oděv, sklo, šperk byla v Českém centru v Paříži k vidění od 7. do 11. září 2022. Paris Design Week je přehlídka designu, umění a módy, která se koná vždy přes dva zářijové víkendy na více než 200 místech francouzské metropole. Naše univerzita se v rámci přehlídky takového formátu prezentovala poprvé.
„Studenti dostali týdenní příležitost rezidenčního pobytu v Českém centru v Paříži. Věděli, že je to příležitost výjimečná a unikátní, a aktivně, s nadšením ale i s pokorou a vděčností pracovali a perfektně prezentovali katedru designu, fakultu textilní, TULku i naši republiku! Jsem hrdá!“ uzavírá proděkanka Fakulty textilní Jana Drašarová, která studenty doprovázela.

TZ TUL/Radek Pirkl