Podle studie by se Papírové náměstí mělo v budoucnu změnit na kreativní čtvrť

21. 09. 2022 | 18:22

Zanedbaná lokalita takzvaného Papírového náměstí v dolním centru Liberce by se měla v budoucnu změnit na kreativní a obytnou čtvrť s jezírky, parky, hřišti i úzkými ulicemi a také v místo, kde nebude žádné velké parkoviště jako nyní. S tímto návrhem architektonické studie v mezinárodní soutěži uspělo studio re:architekti. O výsledcích dnes novináře informovali zástupci města i hodnotící komise. Oblast, jež je mezi Soukenným náměstím a základní školou v Barvířské ulici, patří mezi nejzanedbanější místa v centru stotisícového města, i když v posledních letech zde byly některé domy opraveny.

liberec vizualizace  re-architekti-obr-4-terasy-ms
Vizualizace: re:architekti, zdroj: Liberec.cz

"Jak je to místo komponované, tak vymysleli, což jsme konstatovali, nejgeniálnější a nejzajímavější způsob, jak zástavbu uspořádat, aby dosáhli maximálních hustot," řekl člen komise a děkan fakulty umění a architektury liberecké univerzity Osamu Okamura. Ocenil také například, jaký důraz kladli autoři vítězné studie na kvalitu veřejného prostoru i na nakládání s dešťovou vodou, aby jí udrželi v této oblasti. "Do toho vnáší velmi zajímavé momenty, třeba park pod terasami podél Lucemburské ulici, který tematizuje velmi unikátní jizerskou krajinu," dodal.

Další člen komise a zastupitel Jindřich Felcman (Změna pro Liberec) ocenil, jak autoři vítězného návrhu pracovali s úzkými průchody skrz obytné bloky. "Bude to podporovat takový ten charakter libereckých Stínadel, že člověk projde blokem nějakou úzkou uličkou. Bude mít překvapivé pohledy, bude to pro něj dobrodružnější místo. Trefili atmosféru toho místa," řekl.

Studie lokality Papírového náměstí, celek. Repro z www.liberec.cz

Vedoucí kanceláře architektury města Jiří Janďourek míní, že takto navržená koncepce ale nevytváří žádné nebezpečné místo. "Nevytváří ghetto ve smyslu úzkých uliček. Je to jen kousek bloku a pak pootevřený prostor," uvedl Janďourek.

Současná zástavba v této lokalitě má sedlové střechy, u nové se počítá se zelenými střechami. Janďourek odhaduje, že by tam mohlo vzniknout 350 až 400 bytů, z toho přes 100 na pozemcích města. Podle studie by zároveň z této oblasti měla vymizet velká parkoviště, která tam nyní jsou. Autoři vítězného návrhu navrhují postavit parkovací dům na okraji oblasti, poblíž prodejny Billa, a k parkování částečně využít i objekt takzvané Linserky.

Město nyní nechá vítězné studio zpracovat územní studii, což potrvá řádově měsíce. "Měla by poopravit územní plán, tak jak byl schválen, hlavně v těch takzvaných regulativech. A podle té územní studie mohou pak jednotliví vlastníci pozemků začít plánovat svoje investice, svoje budovy," řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Pozemky v této oblasti má asi 20 různých vlastníků, město jich tam vlastní nejvíce. Patří mu zhruba 10.000 metrů čtverečních. Studio re.architekti navíc zpracuje pro radnici architektonicko-krajinářský návrh revitalizace městských teras, které jsou nad Papírovým náměstím ze strany od Sokolovského náměstí.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace