Povodí Labe: Bez zajištění dalších peněz pro přehradu Harcov hrozí omezení oprav
AKTUALIZOVÁNO: Financování rekonstrukce přehrady Harcov v Liberci vyřazené z evropského dotačního programu je potřeba vyřešit do několika měsíců. Jinak hrozí, že bude stavba za 388 milionů korun bez daně omezena, řekl dnes novinářům generální ředitel státního podniku Povodí Labe Marián Šebesta. Přehrada je v majetku povodí.
"Zatím budou práce pokračovat v rozsahu, jak jsou nasmlouvány, a podle toho, jak se situace vyvine, tak budeme buď brzdit, anebo naopak pokračovat dál a financovat z dalších zdrojů, které, doufáme, zase budou nalezeny," řekl Šebesta. Zástupkyně ministerstva zemědělství Alena Binhacková dnes novinářům řekla, že o zajištění financování jednají s ministerstvem financí (MF). Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) s urgentní žádostí o nalezení řešení oslovil i předsedu vlády Petra Fialu (ODS).
"Stojíme na stavbě, která nesplňuje žádnou protipovodňovou ochranu. Kdyby teď přišla přívalová vlna, jako tady byla v červenci 2021, tak nám to vyplaví celé spodní centrum. Takže z hlediska protipovodňové ochrany to je nepřípustné zastavovat. Dokonce i v průběhu stavby tady postupujeme nějaké riziko a nemůžeme ho protahovat," řekl primátor.
Rekonstrukce hráze přehrady spojené s odbahněním a vybudováním pravobřežní zdi začala loni na podzim a hotova měla být do léta 2025. Termín a rozsah obnovy je ale ohrožený tím, že projekt byl vyřazený z programu Národního plánu obnovy (NPO), na který bylo možno čerpat evropskou dotaci. Takto vyřazených projektů bylo více. "V lednu letošního roku nám z Evropské komise sdělili, že ještě několik dalších akcí z toho plánu nelze financovat," řekla dnes novinářům ředitelka odboru vodohospodářské politiky a protipovodňových opatření ministerstva zemědělství Alena Binhacková. Z dalších staveb zmínila rekonstrukci přehrady Orlík.
Podmínkou pro čerpání dotací bylo podle ní dokončení staveb do konce roku 2023, což liberecká přehrada nesplňuje. Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu uvedl, že mohou projekt dofinancovat Povodí Labe nebo ministerstvo zemědělství. Podle Binhackové peníze na dofinancování na ministerstvu nemají, a jednají proto s MF.
Peníze na celou rekonstrukci nemá ani Povodí Labe. "My těch závazků máme více a jako státní podnik máme zdroje jenom velmi omezené. To znamená, my samozřejmě hledáme obnovení financování z prostředku ministerstva zemědělství a samozřejmě zatím ji budeme financovat z vlastních prostředků. Nicméně bohužel pro nás je problém, že část z toho jsou peníze neinvestiční, především na opravu zdi a odtěžení nánosů. A my bychom se mohli dostat jako státní podnik do celkem velké finanční ztráty," uvedl Šebesta. Z rozsahu naplánovaných prací podle něj zatím podnik nic nepozastavil. "Budeme ale muset zvažovat, pokud by se neobnovilo financování, jestli některé věci, jako třeba ty nánosy, neudělat v menší míře, nebo to neudělat vůbec," dodal.
čtk
Stanovisko primátora Liberce Jaroslava Zámečníka
k výsledku dnešního dopoledního jednání se zástupci s. p. Povodí Labe o nečekaných problémech s financováním rozsáhlé rekonstrukce a protipovodňových opatření vodního díla Harcov v Liberci.
To se zkomplikovalo poté, co Ministerstvo zemědělství ČR jako správce dotace oznámilo Povodí Labe, že Evropská komise vyjmula zahájenou rekonstrukci liberecké přehrady spolu s několika dalšími projekty ze svého financování.
"Pro Liberec by to byla těžká rána. Musíme se postarat, aby k tomu nikdy nedošlo. Proto jsme začali hned jednat. Generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta nás při dnešním setkání ujistil, že podnik je připraven stavbu zatím financovat ze svého rozpočtu. Zároveň bude ve spolupráci s příslušným ministerstvem hledat další možné zdroje financování naší přehrady. V tuto chvíli tedy nehrozí, že by práce na přehradě byly zastaveny. Za město Liberec jsme nicméně požádali o stanovisko a spolupráci při řešení této situace jak ministra financí, tak premiéra Fialu. Zároveň budu kontaktovat i českou eurokomisařku Věru Jourovou, protože mě zajímá důvod, proč komise nakonec nechce financovat zrovna tento projekt," uvedl po dnešním setkání se zástupci s. p. Povodí Labe a Ministerstva zemědělství ČR liberecký primátor Jaroslav Zámečník.
Po jednání se primátor Jaroslav Zámečník vydal na prohlídku přehrady a vyžádal si aktuální informace, v jaké fázi se náročná rekonstrukce a stavba protipovodňových opatření bezmála za 400 milionů korun nachází.
Podle původního plánu by liberecká přehrada měla být znovu napuštěna v první polovině roku 2025.
LB/Tomáš Tesař, vedoucí tiskového oddělení a vnějších vztahů
Fotogalerie aktuálních snímků z přehrady je z FB profilu libereckého primátora Jaroslava Zámečníka.