Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Práce na rozšíření železničního podchodu u liberecké arény začne v prosinci. Vlaky mít výluku nebudou

22. 11. 2023 | 5:00

V prosinci začnou v Liberci práce na rekonstrukci a rozšíření železničního propustku mezi ulicemi 28. října a Doubská. Nevábný, úzký a tmavý tunel slouží jako podchod na trase ke dvěma školám, multifunkční aréně a dalším sportovištím v městském Sport parku. Modernizace propustku si vyžádá zhruba 63 milionů korun.

vlakKontrolor kvality
ilustrační snímky k tomuto článku jsou z www.spravazeleznic.cz a našeho archivu

Slavnostní zahájení stavby je plánováno na 8. prosince, řekla dnes ČTK mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. "Hlavní stavební práce započnou v roce 2024 a potrvají do poloviny roku 2025," dodala.

Propustek je pod železniční tratí do Staré Paky, jezdí ale přes něj i vlaky na tratích do České Lípy a Jablonce nad Nisou. "Železniční doprava bude zachována bez omezení, zavedení náhradní autobusové dopravy nebude zapotřebí. Stavební práce budou mít vliv pouze na provoz na přilehlých komunikacích, detailní omezení budeme ještě řešit se zhotovitelem stavby," uvedla mluvčí Správy železnic.

Foto z www.spravazeleznic.cz

Na modernizaci propustku se bude podílet i Liberec, který zaplatí související náklady spojené s vybudováním chodníků či osvětlení. Podíl města by měl být zhruba 23 milionů korun, částečně ho chce radnice hradit z dotace od Libereckého kraje. Žádá o šest milionů korun. Liberec si od modernizace propustku slibuje zvýšení bezpečnosti provozu.

Podchod mezi částmi města Horní Růžodol a Rochlice využívají hlavně lidé, kteří míří za nějakou akcí do Sport parku s arénou, studenti gymnázia a základní školy a místní. Denně jim projde přes 500 lidí, při větší akci ve Sport parku je to kolem 1200 lidí. V současném stavu ale bezpečně nepůsobí. Je bez osvětlení, na šířku má jen dva metry, na výšku 1,85 metru a ústí do dvou frekventovaných ulic 28. října a Doubská, kterými denně projede přes 10.000 vozidel. V projektu se počítá s rozšířením podchodu na více než dvojnásobek a na výšku by pak měl mít 2,5 metru.

čtk