Průmyslová škola v Liberci dostala darem průmyslový stroj na výrobu nanovláken
AKTUALIZOVÁNO: Střední průmyslová škola v Liberci dostala zařízení na výrobu nanovlákenných textilií Nanospider v hodnotě 25 milionů korun. Pomůže jí při výuce nejen textilních oborů, ale i elektro a strojírenství. Stroj zatím není funkční, i to ale bude úkolem pro žáky. Novináře o tom dnes informoval ředitel školy Jaroslav Semerád.
"Můj plán je, že bychom ho měli do konce tohoto školního roku uvést do provozního stavu. To znamená, máme na to půl roku," řekl.
Zařízení získala škola darem od liberecké firmy Elmarco, která vyrábí technologie na průmyslovou výrobu nanovláken. "Bylo to myšleno tak, že si na tom můžou (žáci) pohrát a něco se naučit všechny obory," řekl jednatel společnosti Elmarco Miloslav Masopust. Podle něj budou žákům při opětovném zprovoznění této průmyslové linky pomáhat. "Strojaři musejí pochopit, jak se programuje, elektrikáři, jak se tam natahují kabely a podobné věci," dodal.
Po zprovoznění budou zařízení využívat žáci textilních oborů při výrobě nanovlákenných produktů. "Jsem velmi ráda, že budeme moct naše studenty učit přímo tady u nás," uvedla zástupkyně ředitele školy Zuzana Pluhařová.
Liberecká průmyslovka není jedinou školou v kraji, kde mají podobné vybavení, už před dvěma lety získala od firmy Elmarco laboratorní zařízení na výrobu nanovláken Nanospider Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě. Ve spolupráci se společností Elmarco škola nabízí od roku 2021/2022 studentům aplikované chemie unikátní zaměření na nanotechnologie a polymery. Studenti chodí do firmy také na praxi a stáže.
Nanovlákna jsou jemná vlákna o tloušťce kolem 50 až 200 nanometrů viditelná pouze elektronovým mikroskopem. Technologii, která umožňuje průmyslovou výrobu takové textilie, se jako prvním na světě podařilo před více než 20 lety vyvinout týmu vědců z liberecké univerzity pod vedením Oldřicha Jirsáka. Nanospider vyrábí textilie na principu zvlákňování roztoků polymerů v silném elektrickém poli. Vyrobený materiál našel uplatnění v medicíně nebo ve filtrech.
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola v Liberci vznikla v červenci 2023 sloučením dvou zdejších středních škol, textilní se strojní a elektrotechnickou. Aktuálně má 1100 žáků a je největší průmyslovou školou v Libereckém kraji. Nanospider není jedinou novou technologii, kterou škola pro výuku textilních oborů v poslední době získala. Díky sedmimilionové dotaci od Libereckého kraje si mohla pořídit i další, mezi nimi jsou i dva vzorkovací stroje - pletací a tkací. "Máme k těm vzorkovacím strojům pořízené i grafické programy," uvedla Pluhařová. V plánu je podle ní i vybudování chemické laboratoře či nákup průmyslového tkacího stavu. "Takže snažíme se držet krok se současnými technologiemi," dodala.
V nejbližších letech modernizaci zřejmě čeká i areál bývalé textilní školy v Tyršově školy, náklady se odhadují na půl miliardy korun. V plánu je rekonstrukce hlavní budovy i dílen a výstavba další budovy.
čtk