První výstava google poezie na světě skončí v knihovně dernisáží za účasti "vynálezce" žánru
Už jen do pátku 29. 4. je možné navštívit v Krajské vědecké knihovně v Liberci výstavu tzv. Google poezie – tedy básní psaných našeptávačem googlovského vyhledávače. Na dernisáži této výstavy bude osobně autor české Google poezie, Tomáš Miklica. Dernisáž se koná ve čtvrtek 28. 4. v 17 hod. v prostorách knihovny.
Básně z vyhledávače offline! V liberecké knihovně začala první výstava google poezie na světě
První výstava google poezie na světě v KVK začala 7. dubna. Krajská vědecká knihovna v Liberci vystavuje výběr básní „napsaných“ googlovským algoritmem, tzv. google poezii. Výstava vznikla ve spolupráci se zakladatelem stejnojmenného internetového projektu a navazuje na vydání tištěné sbírky.
Když na jaře 2020 brněnské nakladatelství Backstage Books vydalo knihu Google poezie: Psáno našeptávačem, vznikl světový unikát. Nikde jinde se nepodařilo internetový fenomén jménem google poezie – tedy překvapivě poetické výsledky práce algoritmů googlovského vyhledávače – takto vysvobodit z online prostředí. Velmi záhy po vydání knihy začala i příprava liberecké výstavy, kde jde s největší pravděpodobností rovněž o světové prvenství.
„Výstava ‚Google poezie (offline)‘ začala vznikat dva roky zpátky, jenže pak nám do toho vpadl covid, a tak se po všech peripetiích dočkala své slávy až letos,“ vysvětluje za knihovnu Natálie Chalupníčková. Instituce věří, že svou neotřelostí zaujme google poezie zejména mladší generace. Ani koncept samotné výstavy ostatně není úplně tradiční.
„Výstava neprobíhá na jednom vytyčeném místě, ale prochází celou knihovnou,“ popisuje Chalupníčková. „Návštěvník knihovny se celý duben může doslova procházet mezi poezií generovanou počítačem. Jejím středobodem je schodiště, ale můžete se s ní třeba i projet ve výtahu…“
V českém prostředí je google poezie spojena s osobou libereckého rodáka Tomáše Miklici, který v roce 2013 spolu s Danielem Poláčkem založil facebookovou stránku, kde se neobvyklá „tvorba“ objevovala až do léta 2021. Tehdy Miklica, zároveň hlavní editor zmíněné knihy, dlouhodobě oblíbený internetový projekt ukončil.
„Nechtěl jsem, aby to dospělo do fáze, kdy jenom někde bude viset archiv a vzpomínky na dávnou aktivitu, což po těch osmi letech rozhodně hrozilo,“ říká Miklica. „Projekt vyvrcholil vydáním knížky. Google poezie tady díky ní v nějaké podobě zůstane, i kdyby jednou někdo vypnul Google. A jsem samozřejmě moc rád, že se liberecká knihovna rozhodla poskytnout google poezii další offline útočiště, byť tentokrát dočasnější.“
Výstava poběží do 29. dubna a je přístupná zdarma. V knihovně si zároveň lze Psáno našeptávačem vypůjčit. Výběr google poezie doplňuje předmluva jazykovědce Karla Pioreckého a také Miklicův rozhovor se Sampsou Nuotiem, jehož Google Poetics bylo pro český projekt inspirací. Kniha je také nadále k dostání v knihkupectvích a na eshopech.
„Za dva roky na knižním trhu se ta publikace dočkala množství pozitivních ohlasů z řad českých i slovenských čtenářů,“ uvádí Martin Toman z Backstage Books. Šéf nakladatelství je pod knihou podepsaný spolu s Miklicou, Poláčkem a správcem někdejší facebookové stránky Tomášem Coufalem. „Za celý tvůrčí tým chci vyjádřit vděčnost, že o knihu byl a je pravidelný zájem. Nesmíme zapomínat, že jsme ji vydávali v době ohromné nejistoty na začátku celosvětové pandemie, která kultuře značně přistřihla křídla.“
TZ KVK