Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Radnice dementovala informace z Novinky.cz. Liberec má nejlevnější jízdné pro studenty a seniory, tvrdí

31. 08. 2020 | 14:53

Město Liberec vyvrací mylné informace serveru Novinky.cz o cenách jízdného v městské hromadné dopravě v Liberci. V článku „Praha, Brno, Liberec? Kde je MHD skutečně nejdražší“ zveřejněném 29. srpna bylo v textu i přiložené mapce u všech částek chybně uvedeno, že v Liberci platí cestující za roční kupon 5520 Kč, měsíčně 580 Kč a studenti a senioři ročně 2640 Kč.

Odkaz na opravený článek, kde jsou uvedeny ceny jízdného i v jiných městech: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/praha-brno-liberec-kde-je-mhd-skutecne-nejdrazsi-40332990

Ve skutečnosti si cestující v Liberci zakoupí roční jízdenku za 3650 Kč, třicetidenní za 530 Kč a děti, studenti a senioři zaplatí za roční jízdné 912 Kč. Dnes byl článek po upozornění redakcí upraven.

„Skutečnost je taková, že v Liberci je roční jízdné pro studenty a důchodce nejlevnější v České republice. Roční jízdné je 912 Kč, měsíční 132 Kč a jednorázová je 5 Kč. Dokonce při platbě přes Opuscard jen 4 Kč,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník s tím, že senioři nad 70 let jezdí v Liberci zcela zadarmo.

Z porovnání měst v České republice vychází, že Liberec má vůbec nejlevnější jízdné pro studenty a seniory. Levnější, než ve většině uvedených měst, je v Liberci i základní roční kupon: více peněz dají za cestování městskou hromadnou dopravou obyvatelé v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Plzni, Jihlavě, Pardubicích, Brně a Ostravě. V Praze stojí zatím stejně.

Pro úplnost uvádíme, že nárok na jízdné pro důchodce (časové jízdenky nepřenosné) se přiznává po předložení rozhodnutí o přiznání starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně vydaného Českou správou sociálního zabezpečení (okresní nebo městskou správou sociálního zabezpečení). V případě, že občanovi nebyl doposud důchod přiznán (žadatel o důchod), předloží potvrzení o uplatnění důchodu z Okresní správy sociálního zabezpečení.

LB/Jan Král