Rychlost na okraji Liberce při týdenním měření nedodrželo 92 procent řidičů, město nasadí radary
Povolenou rychlost v Hejnické ulici na okraji Liberce při měření v průběhu minulého týdne nedodrželo 92 procent řidičů. Jeden z nich jel dokonce rychlostí 156 kilometrů v hodině a víc než trojnásobně tak překročil povolenou padesátikilometrovou rychlost. Město chce na tuto silnici umístit stacionární radary. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) dnes ČTK řekl, že uvažují i o dalších místech ve městě, konkrétně zmínil Švermovu ulici.
Radní města by podklady k rozhodnutí měli od městské policie dostat do letošního září. "Chtěli bychom radary instalovat v ideálním případě do jara příštího roku," dodal primátor. Pořízení jednoho takového radaru podle něj stojí zhruba 700.000 korun.
Rychlost v Hejnické ulici v Krásné Studánce se měřila v minulém týdnu na základě stížností místních obyvatel. Jde o bývalou silnici první třídy 13, která vede zastavěným územím a kde jsou na tříkilometrovém úseku dlouhé rovné úseky. Strážníci použili k měření takzvaný sčítací radar. "To je věc, která pro běžného člověka ani jako radar nevypadá. Je to taková bedna umístěná na sloupu veřejného osvětlení," řekla dnes ČTK mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.
Takový radar podle mluvčí zaznamenává jen anonymně rychlost a počet projíždějících aut. Během minulého týdne projelo kolem tohoto radaru v Hejnické ulici poblíž restaurace U Medvěda 38.000 vozidel. Povolenou rychlost nedodrželo skoro 35.000 řidičů a více než 2000 z nich ji překročilo o více než 30 kilometrů v hodině. "Přitom jde o zastavěnou městskou část, kde může snadno dojít k ohrožení zdraví a životů chodců i cyklistů. Proto jsme se rozhodli situaci co nejdříve řešit tím, že na kritická místa necháme umístit stacionární rychlostní radary," dodal primátor.
V pátém největším městě v zemi dosud není žádný stacionární radar. Strážníci pro měření rychlosti používají radar zabudovaný ve služebním vozidle. Podle Buškové ale slouží hlavně jako prevence a hlídku řidiči vidí v předstihu. "Nejsme nikde schovaní. Máme schválených 20 míst, kde měříme a je to zveřejněno i na našem webu," uvedla Bušková. V roce 2019 s pomocí tohoto radaru hlídka odhalila čtyři přestupky, loni pět. Za tak nízkým počtem je podle Buškové také to, že před dvěma lety byl radar dlouhodobě v opravě a loni se kvůli koronavirové pandemii strážníci věnovali jiným činnostem. "Z personálních důvodů jsme téměř neměřili," dodala Bušková.
Liberečtí strážníci ještě využívají jeden takzvaný preventivní radar, který průběžně umisťují do lokalit, kde řidiči často nedodržují rychlost. Pokuta ale motoristům za rychlou jízdu u preventivního radaru nehrozí. "Je to zobrazovací tabule, na níž bliká rychlost, když jedete rychle," dodala mluvčí strážníků. Další dvě takové tabule jsou i na průtahu Libercem, což je silnice ve správě Ředitelství silnic a dálnic.
čtk