Skokové zvýšení počtu studentů, které požaduje ministerstvo, není podle liberecké univerzity reálné
Vedení Technické univerzity v Liberci (TUL) považuje skokové zvýšení počtu přijatých studentů, které požaduje od příštího akademického roku ministerstvo školství (MŠMT), za prakticky nereálné. V případě liberecké univerzity by to znamenalo přijmout asi 400 studentů navíc. Počty zapsaných kopírují rostoucí demografickou křivku a přibývá jich výrazně pomaleji, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Loni škola přijala 4000 studentů, meziročně se počty zvyšují jen o desítky studentů.
Vysoké školy, které působí v Libereckém, Karlovarském, Ústeckém a Plzeňském by podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) měly v novém akademickém roce navýšit počet přijímaných studentů o sedm procent. Dostanou na to navíc zhruba 71 milionů korun. Odůvodnil to tím, že je v těchto krajích podíl vysokoškolsky vzdělaných mladých lidí nižší než 25 procent. Zatímco v Praze má vysokoškolské vzdělání v tomto věku asi polovina lidí, v Karlovarském kraji 14 procent, v Ústeckém asi 16 procent a v Libereckém necelých 22 procent.
Podle Pirkla by mělo střední školy letos ukončit zhruba o pět procent víc studentů než loni, ne všichni chtějí ale pokračovat ve studiu na vysoké škole. "Pravděpodobně bude počet uchazečů o studium na vysoké školy nižší, než jaké jsou požadavky ministerstva. Zkrátka, nebude kde brát, i když usilovně pracujeme na zvýšení povědomí o možnostech studia na TUL. Pořádáme akce typu Noc vědců nebo Den otevřených dveří, které k nám na univerzitu přivedou vysoké stovky či tisíce lidí," doplnil Pirkl.
Razantní zvýšení počtu přijatých ale nelze podle něj čekat. "Odečítají se nám od toho studenti zapsaní do učitelských a ošetřovatelských oborů. Na jiných školách ještě lékařských oborů, ale ty my v Liberci nemáme. Tyto tři oblasti jsou podporovány zvlášť nad rámec nyní deklarovaného sedmiprocentního nárůstu s podporou okolo 71 milionů korun. Pro TUL z tohoto balíku vychází něco přes 16 milionů korun. Není to ale otázka peněz, jako spíš počtu uchazečů o studium," dodal mluvčí univerzity.
Podle rektora Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Jaroslava Koutského lze navýšení realizovat. "Je však třeba říci, že to ale záleží na mnoha dalších okolnostech a některé z nich jsou z pohledu univerzity vnější povahy - například dostatečný počet středoškoláků a jejich zájem o studium na vysoké škole, jejich schopnost zvládnout přijímací řízení a podobně," uvedl. Vyšší počty studentů vyvolají podle něj potřebu vyšších kapacit, zejména personálních, přidělené peníze by na to ale měly stačit měly.
Se zvýšením počtu studentů na vysokých školách, by měly vzrůst i počty absolventů. "Nikdy jako vysoká škola nejsme schopni zaručit, kolik lidí studium dokončí, ale myslím, že jde v zásadě říci, že větší počet studujících vygeneruje větší počet absolventů," uvedl rektor UJEP. Například technicky zaměřená liberecká univerzita měla loni zhruba 1000 absolventů, studia úspěšně dokončí zhruba každý třetí přijatý.
čtk