Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Střední školu v Liberci, v níž se spojily strojní a elektrotechnická průmyslovka s textilkou, čekají po sloučení zásadnější změny až od příštího roku

01. 09. 2023 | 14:00

Střední textilní školu v Liberci čekají po sloučení s další střední školou v Liberci - strojní a elektrotechnickou - zásadnější změny až od příštího školního roku. V plánu je rozšíření počtu vzdělávacích oborů i částečně přestavba areálu.

Textprotestskola4
Archivní foto z protestní akce proti sloučení dvou nejznámějších libereckých průmyslovek je z půli května t.r. Foto Atrur Irma

Pro tento školní rok se pro studenty školy nic nemění, řekl dnes ČTK ředitel obou středních škol Jaroslav Semerád. Nově budou vystupovat pod jednotným názvem Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Liberec.

"Od pondělí (4. září) se v podstatě nemění nic. Výuka jede, první ročníky nastupují podle přijímacího řízení, které proběhlo na textilní škole s tím, že tam otvíráme dvě třídy," řekl Semerád. Na textilní škole studuje zhruba 200 žáků, na druhé průmyslové škole jich je zhruba 800.

Liberecký kraj o sloučení těchto středních škol rozhodl v červnu letošního roku navzdory protestům pedagogů, studentů i rodičů z textilní školy. Sloučení kraj zdůvodňuje tím, že má umožnit v krajském městě rozšířit nabídku všeobecného vzdělávání. "Myslím, že to byl racionální krok a myslím, že je dobře, když se staví na tradicích. Ale absolventi středních škol by měli být zaměřeni svým vzdělávacím profilem a vědomostmi spíš do budoucna. A i proto považuju to sloučení za správný krok a myslím, že se to ukáže v nejbližších letech," řekl dnes ČTK hejtman Martin Půta (Starosta pro Liberecký kraj).

Semerád dnes při veřejné prezentaci nastínil, že by chtěl ve výuce textilních oborů navázat širší spolupráci s firmami obdobně, jak to již funguje pro strojní a elektro obory. "Chtěli bychom i tam začít trochu učit to, co požadují firmy," uvedl.

Bývalá ředitelka textilní školy Jana Kočí, která sloučení kritizovala, už na této škole není. "Dostala nabídku, aby tam zůstala dělat zástupkyni, ale nakonec se rozmyslela, že odejde," uvedl Semerád. Drtivá většina pedagogů na škole ale podle něj dál působí. "Pro výuku nyní nikoho nesháníme," dodal.

Střední průmyslová škola textilní v Liberci oslavila loni 170 let od založení, dnes je jedinou školou v České republice vyučující maturitní obor textilnictví. Podle Semeráda budou i po sloučení tento obor nadále nabízet stejně jako druhý maturitní obor textilní školy, což je oděvnictví. Od příštího školního roku, tedy září 2024, by na textilní škole mělo být nově i technické lyceum, kdy jedna třída bude zaměřená na strojírenství a druhá na textilnictví.

To si vyžádá i stavební úpravy, které by měly začít v areálu textilní školy také v příštím školním roce. "V jejím dvoře se zbourá montované přízemní stavení. Protože potřebujeme v areálu získat 24 kmenových učeben, navrhl architekt, že by se na uprázdněném místě, vzniklém jeho demolicí, vybudovala třípodlažní stavba, v níž by vzniklo deset či 11 učeben, dále šatny, kabinety a sociální zařízení," uvedl Semerád. Ostatní potřebné kmenové učebny jsou v hlavní budově textilní školy. V plánu do budoucna je i rozšíření jídelny a vybudování dalších odborných učeben v objektu dílen.

čtk