Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Technická univerzita spojila síly se zoo a vzdělávají studenty v oblasti enviromentální výchovy a ochrany přírody

16. 03. 2025 | 9:19

V pondělí 10. března podepsali zástupci Technické univerzity v Liberci a Zoo Liberec memorandum o spolupráci, ve kterém deklarují svůj zájem o vzájemnou spolupráci při podpoře výuky a výzkumu ve studijních programech zaměřených na ekologii a ochranu přírody.

ZOO novyVchodMad
Foto: Mad

Univerzita akreditovala nový předmět Environmetální výchova na základních školách a středních školách a zároveň podala akreditaci navazujícího magisterského studijního programu Ochrana přírody a životního prostředí, kde se v předmětu In situ a ex situ ochrana biodiverzity budou na výuce podílet také odborníci z liberecké zahrady.

Vzdělávání veřejnosti k ochraně přírody je vedle záchrany ohrožených druhů dalším důležitým posláním moderních zoologických zahrad. „Vzdělávání v oblasti ochrany přírody se věnuje středisko ekologické výchovy Divizna, které je součástí liberecké zoologické zahrady. A dělá to skvěle. Dokladem výborné práce je právě i možnost zapojit se do vzdělávání budoucích pedagogů v této oblasti“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Povinnost realizace osvětových aktivit je dokonce jednou z podmínek k získání licence a statutu zoo. Zoo Liberec patří v této oblasti k jedné z nejaktivnějších českých zoologických zahrad. Branami jejího Střediska ekologické výchovy DIVIZNA (SEV SEVIZNA) ročně projde téměř 7000 žáků a environmetální vzdělávání je důležitou součástí i v rámci jejích terénních ochranářských projektů ve světě. Nyní navíc prohloubila spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, kde odborníci ze zoo působí jako vyučující a vedou na přírodovědně-humanitní a pedagogické fakultě předmět s názvem Environmentální výchova na základních školách. V rámci podané akreditace navazujícího magisterského studijního programu Ochrana přírody a životního prostředí bude Zoo Liberec také garantovat předmět In situ a ex situ ochrana biodiverzity.

„Hlavním cílem těchto nových studijních předmětů je především zvýšit kvalitu připravenosti budoucích pedagogů v oblasti environmentální výchovy a propojit teorii ochrany přírody s praxí. Ve výuce ochrany biodiverzity se chceme zaměřit také na projektový management, který je pro ochranářské projekty zásadní, a následně nabídnout absolventům možnost zapojit se do terénní ochrany přírody a našich záchranných projektů u nás i ve světě,“ říká vedoucí oddělení výzkumu a ochrany přírody v zoo a zároveň jedna z budoucích vyučujících nového předmětu Adéla Hemelíková.

„TUL si od spolupráce slibuje zatraktivnění a zvýšení kvality výuky zoologických a ochranářských předmětů. Ve výuce odborných předmětů pracovníci zoo studentům předají svoje zkušenosti s praktickou ochranou druhů a při vedení bakalářských a diplomových prací zapojí studenty do výzkumu. Studenti po prvním semestru absolvování předmětu EVVO oceňují získání nových užitečných dovedností, které uplatní v praxi při výuce environmentálních předmětů,“ doplňuje Vilém Pavlů, vedoucí katedry biologie a ekologie Technické univerzity Liberec.

Součástí úzké spolupráce TUL a Zoo Liberec bude také společná organizace odborných seminářů a přednášek, podpora stáží a praxe studentů v oblasti ochrany přírody či péče o ohrožené druhy v zoo nebo poskytování konzultací a odborného vedení při realizaci závěrečných prací a výzkumných projektů v návaznosti na programy Zoo Liberec.

TZ/Barbara Tesařová