Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tělesná zdatnost náctiletých klesla na úroveň roku 1923, ukázal výzkum Technické univerzity. TUL otevřela zrekonstruované sportovní haly

21. 11. 2023 | 14:25

AKTUALIZOVÁNO: Tělesná zdatnost náctiletých je srovnatelná s rokem 1923, ukázal výzkum, který odborníci Technické univerzity v Liberci (TUL) provedli na 15 českých a pěti slovenských víceletých gymnáziích. I když by se výsledky mohly zdát pozitivní, podle vedoucího katedry tělesné výchovy a sportu Aleše Suchomela to tak není.

TULhalaharcov 4
Foto Artur Irma

Za 100 let nastal velký vývoj tělesné zdatnosti, který měl svůj vrchol v 90. letech minulého století, ale od té doby tělesná zdatnost dětí klesá, řekl dnes novinářům Suchomel.

Liberečtí odborníci se na jaře rozhodli zopakovat šetření, které v roce 1923 zorganizoval uznávaný tělocvikář a sokol Emanuel Roubal spolu se svým synem - lékařem Janem Roubalem.

Foto: Artur Irma

Metodiku převzali, ale testy upravili. Zjišťovali výšku a váhu, studenti házeli míčkem, dělali shyby, skákali z místa do dálky a běhali. Do výzkumu se zapojilo přes 4700 školáků. "Překvapením bylo, že pro některé děti bylo třeba házení míčkem nová zkušenost, v několika případech dokonce míček skončil vzadu, ne vepředu," poznamenal Lukáš Rubín.

Měření a vážení ukázalo, že chlapci i dívky jsou v průměru zhruba o deset centimetrů vyšší, v případě chlapců o 12 kilogramů a u dívek zhruba o sedm kilogramů těžší než jejich vrstevníci v roce 1923. Častěji se objevují extrémy, kdy u obou pohlaví přesáhla hmotnost hranici 100 kilogramů. "Tělesná zdatnost klesla na úroveň roku 1923 za úplně jiných socioekonomických podmínek, s úplně jinou délkou dožití. Obáváme se, že tento negativní výsledek by mohl dál pokračovat. Pokud se s tím něco neudělá, tak to bude mít v konečném výsledku negativní vliv na naši populaci," doplnil Suchomel.

Zatímco před 100 lety všichni dosahovali podobných výsledků, dnes jsou mezi školáky velké rozdíly. Ve třídě jsou děti, a není jich podle Suchomela málo, které nedokážou udělat shyb, a vedle nich jsou děti, které jich udělají i 30, protože mají specializovanou sportovní přípravu. "To v roce 1923 nebylo, tam byla všestranná gymnastická příprava daná Sokolem a vrcholnou sportovní událostí byl Všesokolský slet, dneska většina dětí, pokud sportují, tak jsou součástí specializované přípravy, a pokud jsou to třeba horolezci, tak vynikají v tomto testu (shyby) a výsledky zkreslují," dodal Suchomel.

čtk

Foto: Artur Irma

Technická univerzita dnes otevřela kompletně zrekonstruované sportovní haly

Regionální, národní i mezinárodní sportovní soutěže a celá řada oddílů tu opět najdou své zázemí. Zateplení, bezbariérový přístup, nové rozvody, renovovaná lezecká stěna, nové palubovky. Haly katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL na Harcově prošly kompletní rekonstrukcí za téměř 122 milionů korun včetně DPH.

„Jenom kousek od těchto hal přímo v areálu kolejí mají studentky a studenti k dispozici šest nedávno zrekonstruovaných sportovních tělocvičen s novým vybavením pro sebeobranu, crossfit a další moderní pohybové formy včetně závěsných systémů, zdravotní cvičení a psychomotoriku. Pár minut chůze od kolejí máme fotbalový stadion, u kterého jsme loni instalovali novou nafukovací halu pro tenis a další sporty. Zázemí pro sportovní a pohybové aktivity na TUL je nyní na špičkové úrovni,“ říká rektor TUL Miroslav Brzezina.

Foto: Artur Irma

Haly pocházejí z 80. let minulého století a bylo potřeba je kompletně zrekonstruovat a přeměnit na moderní sportoviště 21. století. I technicky už byly v nevyhovujícím stavu.

„Celý objekt prošel kompletní rekonstrukcí, má nové dispoziční řešení a všechny sítě. Rekonstrukce se zaměřila i na energetickou náročnost budovy, která teď má nový izolovaný plášť a úsporné programovatelné osvětlení. Nová je i vzduchotechnika s rekuperací tepla. Haly jsou nyní bezbariérové. Je nová lezecká stěna, přibyla tělocvična na bouldering, spodní hala má nový palubkový povrch, rekonstruovali jsme i saunu, posilovnu a učebny. Zcela nová je i kanalizace objektu včetně přípojky, která byla v havarijním stavu. Nové jsou i terénní úpravy okolí budovy a schodiště s chodníky podél budovy,“ vypočítává rozsah úprav kvestor TUL Vladimír Stach.

Rekonstrukce přišla univerzitu na téměř 122 milionů korun s DPH bez vybavení nábytkem. Dotace z MŠMT činila 67 milionů korun a ze SFŽP 10 milionů korun. Stavební práce vysoutěžila a provedla firma CL Evans. Rekonstrukce začala v lednu 2022 a skončila v říjnu 2023.

Foto: TUL

Haly jsou nyní zkolaudované a vrací se do provozu. Což je dobrá zpráva i pro řadu sportovních klubů a soutěží.

„Haly slouží nejen studujícím a zaměstnankyním a zaměstnancům Technické univerzity v Liberci, ale i mnoha sportovním oddílům a klubům z našeho regionu. Pravidelně se zde hrají soutěže ve futsalu, volejbalu, basketbalu, badmintonu a dalších sportech. Kromě toho jsme tu hostili různé jednorázové regionální, státní i mezinárodní soutěže, jako byly například Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže 2019. A počítáme opět s pořádáním dalších významných sportovních akcí. Nově jsme převzali pořadatelskou štafetu Českých akademických her 2024, které se budou v červnu příštího roku z velké části odehrávat právě v nových halách,“ říká vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL Aleš Suchomel.

TZ TUL/Radek Pirkl

TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI (TUL) je veřejnou vysokou školou, která vznikla v roce 1953 a letos slaví 70 let své existence. Univerzita má 6800 studentek a studentů zapsaných na sedmi fakultách. Součástí TUL je také výzkumný Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI). TUL je kolébkou průmyslové výroby nanovláken, a to díky patentované technologii výroby nanovláken elektrostatickým zvlákňováním – Nanospider®, kterou v roce 2003 patentoval tým profesora Oldřicha Jirsáka z Fakulty textilní TUL. Aktuální žebříček QS řadí TUL mezi 1200 nejlepších univerzit světa do ranku 1001–1200. V THE World University Rankings zaujímá TUL pozici 1501+. V hodnocení THE Emerging Economies pak TUL připadá pozice 401–500 z více jak 500 nejlepších univerzit z dané oblasti. Podle studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR je TUL pátá mezi českými institucemi, výzkumnými pracovišti a firmami s nejcitovanějšími patenty, mezi univerzitami v ČR je první. Za posledních deset let si výzkumníci a výzkumnice TUL připsali více jak 180 patentů, z toho přes dvě desítky z oblasti produkce nanovláken.

www.tul.cz.