Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vzpomínky pamětníků ožijí díky audio a video reportážím žáků libereckých základních škol a gymnázií 

16. 03. 2025 | 8:03

V pátek 21. března 2025 od 16 hodin se v sále Naivního divadla Liberec uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky sedmi zajímavých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

studenti4
ilustrační foto

Projekt Příběhy našich sousedů se v Liberci konal již popáté. Zapojilo se do něj celkem sedm žákovských týmů rozdělených mezi pět základních škol a dvě gymnázia. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Aloisina výšina, ZŠ Dobiášova, ZŠ Kaplického, ZŠ Ostašov a ZŠ U Školy dále pak z Gymnázia F. X. Šaldy a z Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova. 

V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění vybraných pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na březnové slavnostní prezentaci. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Vlasty Miklánkové velice pozoruhodný mix osobností.

Děti zpovídaly Mgr. Zdeňka Peldu, který vzpomínal mimo jiné na své ředitelování ve výchovném ústavu v Chrastavě. Pamětnice Marie Bémová a Eva Vosáhlová vyprávěly o událostech srpna roku 1968, které obě strávily shodou okolností ve Velké Británii, každá na jiném místě. Zážitky z prvních dní okupace vojsk Varšavské smlouvy v Liberci dětem přiblížil Ing. Jan Kovanic. Dr. Martin Poživil přidal příběh o emigraci do Švýcarska, kde vystudoval a stal se učitelem. Dále do historie děti zavedla Růžena Haidlová, která vyprávěla o osidlování a životě v pohraničí. Naopak příběh Ing. Tomáše Krebseděti propojil se současností. Vyprávěl totiž hlavně o starých tramvajích, které s dalšími nadšenci z Boveraclubu přivádí zpátky k životu.

Projekt je nesoutěžní, nicméně v rámci slavnostního odpoledne odborná porota ve složení Markéta Bernatt-Reszczyńská (dokumentaristka), Petra Kadlecová (historička) a Věra Sutrová (pedagožka) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a poskytne účastníkům zpětnou vazbu. Prezentace, kterou bude v Naivním divadle Liberec na adrese Moskevská 32/18, Liberec moderovat Diana Čičmanová, je volně přístupná veřejnosti.

O PROJEKTU:

V roce 2024 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 828 českých škol s více jak 4300 žáky, kteří pod vedením 897 učitelů zdokumentovali v 957 žákovských dokumentaristických týmech téměř 1000 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt mohl být realizován díky financím, které poskytlo město Liberec a Liberecký kraj.

TZ projektu Příběhy našich sousedů