Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zákaz sprchování už platí v Liberci jen v jednom bloku vysokoškolských kolejí

25. 04. 2023 | 11:07

Zákaz sprchování kvůli legionelle už platí v Liberci jen v jednom ze dvou postižených bloků vysokoškolských kolejí, blok A ho mohl v pondělí večer odvolat, laboratorní výsledky ukázaly, že se tam množství nebezpečné bakterie ve vodě dostalo na přípustnou úroveň.

kolejrokuTOP
archivní foto

Blok D v testu vykázal ještě mírně nadlimitní hodnoty výskytu legionelly, zákaz sprchování tam pro studenty platí dál, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Náhradní sprchování je pro studentky a studenty podle Pirkla zajištěno, čištění rozvodů v bloku D bude nutné zopakovat. "Dnes přidáme další chemii do teplé užitkové vody a krátkodobě v pozdních nočních hodinách zvýšíme o pár stupňů teplotu vody. Ve čtvrtek odebereme další testovací vzorky," doplnil mluvčí univerzity. Na výsledky si pak musí škola počkat deset dní. "Ubytovaní na bloku A i D jsou o situaci informováni hromadným e-mailem a prostřednictvím webových stránek Kolejí a menz TUL," dodal Pirkl.

Zvýšený výskyt legionelly hagienici odhalili ve vodě dvou kolejních bloků na začátku dubna, od té doby nemůže několik stovek studentů využívat vodu ke sprchování. Překročení hygienického limitu pro bakterii v blocích A a D odhalila kontrola kvality teplé vody, kterou hygienici dělají pravidelně v ubytovacích zařízeních, bazénech a saunách. "Studentům děkujeme za pochopení a doufáme, že se brzy vrátíme ke standardu kvalitního ubytování," řekl Pirkl.

Sprchování bylo ze stejného důvou krátkodobě zakázáno i v letech 2016 nebo 2018. "Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí," vysvětlila důvody zákazu mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Běžné ostatní užívání teplé vody hygienici nezakázali.

Legionella způsobuje dvě onemocnění - legionářskou nemoc, která může skončit i smrtí, a pontiackou horečku podobnou chřipce. Bakterie se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Před zvýšeným výskytem bakterií legionelly ve vodovodních rozvodech v souvislosti s úsporami energií varují hygienici od podzimu. Výhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě.

Zvýšené množství legionelly ve vodě se podle Pirkla objevuje na kolejích většinou po létě, kdy voda v rozvodech kvůli menšímu počtu ubytovaných stojí. Důvodem mohou být také úsporná opatření, která snížila teplotu vody, ale i havárie, kvůli níž byla odstávka vody. Problémem podle Pirkla je, že na kolejích kvůli výšce budovy nestačí k zahubení bakterie zvýšení teploty vody, protože v nejvyšších patrech může legionella zůstat, musí se proto ve větší míře do vody přidávat chemie.

čtk