Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zítra vypukne jarmark, letos je co slavit. Kromě povýšení Liberce na město i výročí narození nejstaršího z rodu Liebiegů

10. 06. 2022 | 5:00

Nejpohlednější liberecké akci, tradičnímu Staročeskému jarmarku, je letos vyhrazen 11. a 12. červen. Začíná zítra. Letošní ročník je výjimečný tím, že se koná 670 let od první zmínky o Liberci jako o tehdejší obci Reychinberg. Dvoudenní akce obsadí náměstí Dr. E. Beneše a přilehlé ulice Moskevskou, Kostelní a částečně i ulici 5. května.

jar19mml2
Rok 2019. To ještě účinkuje exnáměstek primátora J. Němeček (ANO). Funkce se už dávno vzdal. Dole ve fotogalerii mix z uskutečněných ročníků.

Návštěvníci se díky různým vystoupením vrátí do 16. století, kdy tehdejší císař Rudolf II. povýšil Liberec na město. Řidiči by se po dobu jarmarku měli centru města vyhnout. Roku 1577 byl Liberec povýšen na město. Pro tehdejší občany to znamenalo možnost pořádat trhy dvakrát ročně, pro šlechtu zase používat vlastní pečeť a znak města. Liberecký jarmark je letos situován právě do této doby.

Návštěvníky čekají ukázky výcviku dravců, pěší rytířské souboje nebo výcvik císařských stráží. V sobotu kolem desáté hodiny dorazí na náměstí samotný císař Rudolf II., který zástupcům města předá listinu stanovující Liberec městem.

archivní foto Libereckého jarmarku z roku 2019, foto: MML

Původní trhy se v dřívějších dobách konaly dvakrát ročně po dobu osmi dnů. Na tradici navazuje i současné vedení města, které Liberecký jarmark pořádá jednou za dva roky. “Chceme lidem přiblížit toto období, kdy město pod správou Redernů vzkvétalo. Uvidí, jak do města zavítá císař, aby předal primátorovi listinu a privilegia,” říká Michal Buzek z pořádající společnosti Elset. Po celé dva dny bude možné kromě různých historických představení nakoupit od stánkařů různé výrobky, jídlo nebo pití. Tržiště se otevře v sobotu s úderem deváté hodiny.

Rod Redernů, který tehdejší Liberec a frýdlantské panství vlastnil, přispěl k zásadnímu rozvoji tehdy ještě osady Reychinberg. Kromě výstavby významných kamenných staveb jako je kostel sv. Antonína, liberecký zámek, pivovar a původní radnice, založili Redernové i soukenický cech, předzvěst budoucího směřování Liberce jako textilního města. Redernové severní Čechy opustili po bitvě na Bílé hoře roku 1620. Frýdlantské panství i s Libercem převzal následně Albrecht z Valdštejna a po jeho smrti rod Gallasů.

Archivní foto z roku 2013, kdy městu vládla primátorka M. Rosenbergová z ČSSD. To to letí...

Letošní jarmark je vůbec ve znamení oslav a připomínek významných milníků Liberce, jak podotýká náměstek primátora mj. pro oblast kultury a školství Ivan Langr (SLK). “Slavíme totiž také 220. výročí narození zakladatele slavného rodu Liebiegů, Johanna staršího (nar. 1802). Máme tedy během jarmarku o důvod k oslavě více.”

Postava Johanna Liebiega je zapsaná nejen do paměti historiků, ale také do obrazu města a jeho architektury. Jako mladý tovaryš dorazil do Liberce v roce 1818. Díky obchodnímu duchu a velké píli se jeho firmě podařilo  stát se textilním gigantem a z města pod Ještědem udělat centrum textilu celého Rakouska-Uherska. Díky jeho rodinným následovníkům byl ještě v polovině devatenáctého století Liberec druhým nejlidnatějším městem v Čechách.

Rok 2014. Na scéně se už objevuje i hejtman Partin Půta. Hejtmanem je dodnes.

Všechny tyto milníky a důvody, proč je letošní Liberecký jarmark výjimečný, zajímají nejvíc rodiče. Dětem se na jarmarku s největší pravděpodobností zalíbí kejklíři, divadélko či dobová hudba. Ti starší, kteří vydrží do večera, se v sobotu budou moci kochat pochodňovým průvodem, iluzionistickou a módní show. Oba dny se odvážní budou moci vozit kočárem v Moskevské ulici.

Pro řidiče, kteří se chystají o víkendu jezdit po městě, bude platit několik omezení. Už dnes od 18. hodiny bude zákaz vjezdu do ulice 5. května a na náměstí. Stejně tak bude od dnešní 18. hodiny do konce jarmarku částečně uzavřená ulice Kostelní. Nebude také možné parkovat před divadlem F.X.Šaldy, před Českou poštou a v už zmiňované Kostelní.

Program letošního Libereckého jarmarku je bohatý a každý si najde něco, proč se jít před radnici nebo do okolních uliček podívat. Časy jednotlivých vystoupení se mohou změnit v závislosti na počasí. Vstup je samozřejmě zdarma. 

lux, foto archiv

grafika MML