Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zoo Liberec významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla opičího v záchranném centru na Filipínách

14. 11. 2024 | 12:21

AKTUALIZOVÁNO: V záchranném centru na Filipínách, které spolupracuje s libereckou zoo, se po deseti letech vylíhlo mládě kriticky ohroženého orla opičího, který je národním ptákem tohoto ostrovního státu v jihovýchodní Asii. Podařilo se to díky umělé inseminaci a asistované inkubaci a k chovatelskému úspěchu přispěla liberecká zoologická zahrada, která má s asistovanou reprodukcí dravých ptáků zkušenosti. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Mládě orla opičího
Mládě orla opičího, foto: Zoo Liberec

Ptáče se v záchranném centru organizace Philippine Eagle Foundation na filipínském ostrově Mindanao vyklubalo 11. listopadu po 56 dnech inkubace. "Jedná se o opravdu mimořádný a zásadní ochranářský úspěch, protože jde o v pořadí 30. mládě odchované od vzniku organizace v roce 1987 a teprve o osmé mládě vzešlé z metody umělé inseminace. Pro úspěch bylo klíčové ohromné mezinárodní týmové úsilí a spolupráce," uvedl liberecký zoolog Jan Hanel, který s Filipínci spolupracuje na záchraně orla opičího dva roky.

Ve filipínském záchranném centru je skoro 40 jedinců tohoto dravce, ale odchovávat mláďata se mu v posledních letech nedařilo. K úspěšnému vylíhnutí přispělo až vybudování detašované specializované odchovny uprostřed tropického deštného lesa a přesunutí chovných ptáků z voliér v záchranném centru do této klidné ptačí rezervace. "National Bird Breeding Sanctuary v Edenu byla zprovozněna teprve v únoru tohoto roku a hned v září tam samice po umělé inseminaci snesla vejce. Jedná se tedy o úplně první mládě v této nové odchovně, což je obrovská naděje do budoucna a potvrzení toho, že se jednalo o správné rozhodnutí," řekl Hanel.

Dva filipínští chovatelé letos v únoru navíc čerpali zkušenosti v liberecké zoo a díky spolupráci českých a německých zahrad získala filipínská záchranná stanice i vybavení zhruba za tři čtvrtě milionu korun. "V září, tedy na začátku hnízdní sezony orlů opičích, jsme na Filipíny dopravili například speciální inkubátory a líhně, které v centru chyběly, a přitom jsou pro zdárný umělý odchov poměrně zásadní. Díky nim se daří co nejvěrněji imitovat přirozené podmínky a optimalizovat teplotu i vlhkost během inkubace," dodal liberecký zoolog.

Odchovy v lidské péči podle něj hrají v záchraně ohrožených druhů před vyhynutím zásadní roli, protože v případě úspěchu je možné vypouštět odchovaná mláďata do volné přírody. "Šance na záchranu tohoto největšího a nejohroženějšího dravce světa je stále veliká. Snad se ho podaří do přírody navrátit tak, jako se podařilo díky chovům v lidské péči repatriovat orlosupy bradaté u nás v Evropě. Jejich situace byla s aktuálním stavem orlů opičích nemálo podobná," dodal Hanel.

čtk