Zoo připravuje architektonickou soutěž na rozšíření zahrady. Vznikne Údolí ohrožené divočiny a expozice tygrů ussurijských
Zoologická zahrada v Liberci připravuje architektonicko-krajinářskou soutěž na rozšíření zahrady o dalších zhruba 13 hektarů. Vzniknout tam má Údolí ohrožené divočiny a studie by měla navrhnout i jeho propojení se současným areálem zoo, případně rozložení projektu do etap. Eventuální uchazeči by ale měli připravit také koncept expozice tygrů ussurijských a jeho zasazení do krajiny, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí zoo Barbara Tesařová.
Liberecká zoo je nejstarší zahradou v zemi, v letošním roce slaví 120 let založení. Na ploše 14 hektarů dnes chová v expozicích více než 170 druhů zvířat. Podmínky chovu se ale zpřísňují a některé z libereckých výběhů už moderním požadavkům na chov volně žijících zvířat v lidské péči neodpovídají. V minulých letech tak musela zahrada z prostorových důvodů ukončit například chov nosorožců, orangutanů nebo gepardů.
"Ocitli jsme se na pomyslném rozhraní. Buď můžeme jít cestou snižování počtu chovaných druhů a vzdát se chovu prostorově náročnějších, ale zato návštěvnicky atraktivních ohrožených druhů, nebo jsme mohli usilovat o rozšíření stávajícího areálu," doplnil ředitel zahrady David Nejedlo. Zoo podle něj dosud zpřísňování norem na chov ohrožených druhů v lidské péči řešila snižováním počtů zvířat a spojováním výběhů. "To ale nemůžeme dělat donekonečna," dodal Nejedlo.
Zřizovatelem zoo je už dva roky Liberecký kraj, který zařízení převzal od města. Jedním z důvodů byly i nutné investice, jejich náklady podle předběžných odhadů budou kolem půl miliardy korun. "Týká se to jak rekonstrukcí pavilonů ve stávající části zahrady, Lidových sadů a Dětského koutku, tak rozvojových ploch. Uvědomujeme si, že rozvojové plochy a stávající zahrada musí tvořit dobře fungující celek, proto jdeme cestou studie masterplanu," řekla náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).
V Údolí ohrožené divočiny chce zahrada proměnit nevyužívané zalesněné údolí za Sovovou ulicí, do něho spadá i bývalý přírodní amfiteátr. Jeho obyvateli by měli být tygr, medvěd, vlci, sněžní levharti, draví ptáci i chladnomilné druhy opic nebo kopytníků.
"Doufám, že šance podílet se na rozvoji a budoucí podobě zoologické zahrady bude pro architekty lákavá a do soutěžního dialogu se přihlásí co nejvíce zkušených a kreativních odborníků," dodal Nejedlo.