Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Než zapálíte první svíčku na adventním věnci, zopakujte si, co je třeba dodržovat

28. 11. 2020 | 18:18

Již tuto neděli zapálíme na adventním věnci první ze čtyř svíček. S adventem jsou neodmyslitelně spojené také tradice a symboly Vánoc. Zapalujeme svíčky, začínáme péct cukroví a zdobit vánoční stromky. Na konci roku pak také s příchodem Silvestra a Nového roku oslavujeme pomocí zábavné pyrotechniky. Jak ale předejít některým nešťastným událostem spojeným právě s tímto obdobím? 

adventNew
ilustranční foto

Svíčky a adventní věnce

  • Při nákupu vánočního věnce dbáme na to, aby nebyl vyroben z vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod.
  • Výběru svíček bychom měli věnovat dostatek času. Klasické svíčky, určené např. do svícnů, nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. Pod každou svíčku patří podložka z nehořlavého materiálu o dostatečné šíři. Pokud dojde k převrhnutí či roztavení svíčky, zabrání se nehořlavou podložkou rozšíření ohně na nábytek, interiérové textilie a další vybavení domácnosti. Nikdy nedávejme pod svíčky ubrousky z hořlavých materiálů, jako je například papír či textil.
  • Pro adventní věnec je důležité vybrat vhodné místo. Rozhodně otevřený oheň nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku, skříň nebo televizi, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.
  • Pokud na adventním věnci nejsou svíčky umístěné v misce z nehořlavého materiálu, který oddělí svíčku od dekorace a zachytí horký vosk, svíčky v žádném případě nezapalujme. Věnec s nezabezpečenými svíčkami ponechme pouze jako dekoraci.
  • Nikdy nenechávejme zapálenou svíčku bez dozoru dospělé osoby, pozor na únavu, usnutí apod. Zabraňme, aby na hořící svíčku dosáhly malé děti.

ilustrační foto

Vánoční stromky

Většina domácností dnes využívá elektrické osvětlení, a proto požáry vánočních stromků od zapálených svíček a prskavek se už objevují ojediněle. Ale i u elektrického osvětlení bychom měli dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použití a s příslušnými certifikáty.

Vaření a pečení

Vánoce jsou také obdobím přípravy svátečních pokrmů. Při pečení, vaření a smažení nenechávejme bez dozoru zapnutý sporák nebo vařič. Dbáme zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujme, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k „výbuchu“, rozšíření požáru na digestoř a kuchyňskou linku, případně popálení. Pokud se na pánvi vznítí potraviny, je nejlepší pánev zakrýt pokličkou, navlhčenou utěrkou nebo třeba plechem na pečení a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý tuk. Před začátkem hašení je třeba vypnout přívod energie.

ilustrační foto

Zábavní pyrotechnika

Oslavy Silvestra a Nového roku jsou velmi často spojovány s efekty zábavní pyrotechniky, ale i to má svá pravidla.

  • Zábavní pyrotechnika nepatří do rukou dětem.
  • Vždy dodržujme  pokynů výrobce.
  • Zábavní pyrotechniku neodpalujme pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
  • Pyrotechnické předměty odpalujeme v dostatečné vzdálenosti od osob i zvířat, abychom zamezili zraněním nebo případnému poškození sluchu.
  • Pro odpalování různých pyrotechnických předmětů zvolme volná prostranství, neodpalujme je v uzavřených prostorech, v blízkosti aut a zástavby. I zbloudilá světlice může zapálit například obložení balkonu či jiné hořlavé materiály.

V některých obcích upravuje místo a čas používání zábavní pyrotechniky obecně závazná vyhláška. Zrovna tak zákaz používání pyrotechnických výrobků je v pravomoci jednotlivých obcí na základě obecně závazných vyhlášek. Základním právním předpisem je zákon č. 206/2015 o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.

ilustrační foto

Co když přeci jen začne hořet?

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření k požáru dojde, zachováváme chladnou hlavu. Můžeme se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.)
V žádném případě však nepřeceňujte své síly. Pokud zjistíme, že požár sami nemůžete uhasit, zavoláme hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.

HZS/Lucie Hložková