Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Bouře ve sklenici vody kvůli jablonecké Abecedě: Dočká se nového designu, ujistil náměstek Kouřil

03. 08. 2022 | 18:33

Současně s demolicí zídek s písmeny od A do M značících vchody komplexu panelových domů v jablonecké Liberecké ulici připravuje městský architekt návrh nového designu označení vchodů s důrazem na zachování prvků abecedy. Město jako investor projedná novou architektonickou podobu se zástupci dotčených společenství vlastníků jednotek (SVJ) 10. srpna.

JNjablonecke mrakodrapy
Ilustrační foto z Jablonce nad Nisou.

Se začátkem demoličních prací v pondělí 1. srpna se mezi částí obyvatel Jablonce začaly objevovat negativní reakce, nesouhlas s tímto postupem se formuluje v peticích a na sociálních sítích.

Foto: SMJ„Rozumím reakcím lidí, pro které je Abeceda neodmyslitelnou součástí dnešní podoby Jablonce. My jsme ale povinni řídit se stanoviskem statika a především nařízením Stavebního úřadu v Jablonci nad Nisou. Stržení nestabilních zídek jsme bohužel byli nuceni provést. Zcela jistě bychom byli nemilosrdně pranýřováni za nečinnost, kdyby se např. jedna z nich zřítila a zranila dítě,“ konstatuje jablonecký náměstek pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil a pokračuje:

„Abeceda ale o svá typická písmena nepřijde. Městskému architektovi jsem již zadal vypracování návrhu na jejich novou podobu. Tu chceme se zástupci místních SVJ projednat na schůzce, kterou jsem svolal na 10. srpna. Také jsme rozhodli, že náklady na demolici a nové architektonické řešení vezme na sebe ze 100 % město, přestože cca 20 % délky každé ze 14 zídek stojí na pozemku ve vlastnictví zmíněných společenství. O dalších krocích vedoucích ke vzniku nové, moderní podoby značení Abecedy budeme veřejnost informovat.“

V odborném statickém posudku, na jehož základě vydal stavební úřad nařízení k demolici zídek s písmeny, se uvádí doslova: „Posuzované objekty stěn C, D, E, G, H, I, J jsou v havarijním stavu. Nosné prvky objektu již nelze opravit, defekty a poruchy mohou vyvolat kolaps konstrukce. Objekty stěn svým stavebně technickým stavem ohrožují zdraví osob a zvířat a ohrožují okolí stavby. Tyto stěny doporučuji zbourat a postavit nové.“

U ostatních stěn posudek doporučuje zvážit, zda se ekonomicky vyplatí je opravit nebo zbourat a postavit nové.

JN/Jana Fričová