Nutnost hledat v rozkopaných městech objížďku objížďky je nepochopitelná, nelogická, hloupá

11. 09. 2021 | 5:00

Liberec = blázinec, zarýmovala jsem si na sociální síti a spustila tím lavinu lidové tvořivosti. K nesporně banálnímu rýmu jsem přiložila fotografie, jak to chodí u nás na Letné. Na liberecké Letné. Stejná patálie se ale klidně může odehrávat i na pražské, ale i ostravské či plzeňské Letné. Pokud tam ulici takového jména mají.

PavlovLetná
Zavře-li se jedna z páteřních ulic ve stotisícovém městě, laik očekává, že tu budou stavební práce odsýpat rychlostí světla. Skutečnost je diametrálně odlišná... Liberec, Letná, čtvrtek 9.9.2021, 13.53 hodin.

Model "kvůli opravě je uzavřená ulice a objížďka téže komunikace se opravuje rovněž", rozhodně není liberecká specialita. Potvrdila mi to diskuse pod mým facebookovým fotopovzdechem. Je to všude stejné, ujistili mě lidé napříč republikou.

V Praze věc došla až tak daleko, že kvůli tomu probudili prezidenta republiky a ten veřejně sepsul primátora, že rozkopal celé město a není kudy jezdit. Ono to je všechno složitější, protože dobu, kdy by se Prahou jezdit dalo, vlastně nepamatuji. Takže v tomto případě se spíš jedná o předvolební politické zaharašení a kopanec do vedení hlavního města, jež je antagonistické vůči Hradem protěžované vládní garnituře. A je i lacinou hrou na nervy v koloně stojícím řidičům. Ve hře na nervy dosahují prezident a jeho vodiči opravdové virtuozity.

Obecně: Nutnost hledat v rozkopaných městech objížďku objížďky je samozřejmě nepochopitelná, nelogická, hloupá. Jakoby uživatelé kulatých razítek a uzavírači ulic defenitivně zešíleli a přestali používat šedé buňky mozkové. Měli by to okamžitě napravit!

Rozhodně nepatřím k místním komunálním satirikům ani ke kritikům oprav jako takových. Například na komunikacích krajského Liberce je takový dluh, že se opravovat musí. Ovšem s využitím rozumu a logiky. Je přece zázrak, že se, navzdory stavu městské pokladny, opravuje vůbec něco. Vždyť kvůli chřadnoucímu eráru padá jeden plán za druhým (naposledy rekonstrukce bazénu). Že se opravy silnic nezastavily by soudobým vládcům krajského města mělo politicky prospět. Ovšem díky nezvládnutí situace s objížďkami je poprávu opak pravdou.

Jeden příběh, samozřejmě že příběh z mého okolí, jsem zdokumentovala a detailně jej popíšu, snad dostatečně vyjde najevo ta zoufalost.

V Liberci – Starých Pavlovicích je uzavřená Letná, páteřní komunikace s mostem, vedoucí od kruháku v Růžodole (sjezd z rychlostky Praha - Děčín) až po Kaufland. Má zde má být „zklidněna doprava“ a vybudována světelná křižovatka u Lidlu (Letná x Stračí). Už tento záměr je dost diskutabilní, protože tu doprava patrně bude ochromena, tedy zklidněna  definitivně. Nová světelná křižovatka na trase vysoce pravděpodobně vytvoří jen další špunt na velice frekventované komunikaci a už tak komplikované křižovatce.

Letná se zakázaným vjezdem od kruhového objezdu na sjezdu z průtahu Libercem.Že je Letná uzavřená se řidič dozví až těsně před tím, než vjede na kruhový objezdAlespoň náznak stavebního ruchu je až u Lidlu

Na páteřní Letné se nicméně už víc než měsíc příliš neděje, kompletní uzavírkou projedou autobusy veřejné dopravy, zásobovací nákladní auta i nijak blíže nespecifikovaná dopravní obsluha. Čili všichni, koho zákazové značky nijak netrápí, protože červenobílý kulatý zákaz vjezdu pro všechna vozidla opravdu není zeď.

Mezi hromadami navezeného materiálu projíždí MHD i zásobování

Nejčilejší stavební ruch panuje nedaleko železářství, tam, co někdy bude nová křižovatka se Stračí ulicí. Foceno ve slunečný čtvtek před 14. hodinou, čili ani v čase oběda, ani za nepříznivého počasí. Ze snímků je snad dost zřejmé, že tady se nikdo nepřetrhne, byť místo už měsíc stovky ukázněných řidičů objíždějí. Po parkovištích zdejších obchodních center (je tu přikázaná desítka, kterou dodržují snad jen kola), následně kolem železářství a Selskou ulicí vedoucí pod letenským mostem, kolem jízdárny, kde se Selská změní v Norskou.

Objížďka směrem do centra velí projet kolem železárství na Letné a SelskouSelská u jízdárny se čas od času zcela uzavře kvůli pracím na silnici

A právě tato objízdná trasa se začala v pondělí opravovat. Za více než dvě desítky let, co se tady vyskytuji, se zde nikdy ani nekoplo, tudíž byl zdejší tankodrom rok od roku vydatnější... Oprava je proto fajn, ale proč právě teď, když je zavřená Letná? Místo opravy se navíc uzavírá jen občas, takže se běžně stává, že člověk dojede na křižovatku Stračí x Selská, v opačném směru od Norské, a místo je neprůjezdné. Takže se auta začnou otáčet buď přes cyklostezku, nebo couvat. Každým coulem adrenalinová, ne bezpečná doprava. Pro pořádek: V pátek se tu nepracovalo vůbec.

Foceno od Norské, objízdná trasa je právě uzavřena pro veškerý provoz.

Aby toho nebylo málo, zhruba do poloviny tohoto týdne byla rozkopaná i ulice Cyrila a Metoděje na Letce, která měla být jednou z objížděk Letné. Protože jsem to nevěděla (na sjezdu od Prahy je tato ulice na jediné informační tabuli vyznačena jako jedna ze dvou objízdných tras), podařilo se mi do ní před pár dny odbočit a následně z ní velice riskantně vycouvat zpátky na hlavní, do rušné Londýnské. Souběžná Rolnická byla naštěstí otevřena. Vzápetí jsem ale narazila na uzavírku u jízdárny. Objížďku objížďky jsem si už vynalezla sama.

Donedávna se opravovala i další objížďka z Letky - ulice Cyrila a Metoděje.

Člověk teď v této části Pavlovic musí znát každý kámen. Není úplně normální motat se po důvěrně známé čtvrti a nevycházet z údivu. Když navíc při tom motání po nejneudržovanějších uzounkých „silnicích“ resp. polních cestách v krajském městě míjíte evidentně tápající řidiče dodávek, kurýry a další „přespolní“, je jasné, že je zle, že vůbec netuší kde jsou a kam dojedou. Na tenhle rébus je každá navigace krátká.

Každopádně to je nebezpečné. Už proto, že se všichni nalézáme na značených cyklotrasách, jež sem, na naši nedávno ještě dobrou adresu, lákají hrozny cyklistů i pěších výletníků. Teď se všichni mísí s hustou dopravou, na niž zdejší polní cesty rozhodně nejsou dimenzovány. Asi se čeká na první zápis do černé kroniky...

Konec dopravního hlášení. Našinec přece umí nejlépe a nejbarvitěji popsat to, co se mu odehrává před a za barákem...

Výše byla zmínka o libereckém bazénu, tak to trochu rozvedu: Plánovaná rekonstrukce městského bazénu v Liberci za stovky milionů korun asi nezačne ani příští rok, takže nezbytnou opravu nedokončí (ale vysoce pravděpodobně raději ani nezahájí) ani tato politická reprezentace. Opozice už nyje nadšením, protože má střelivo do svého hnojometu. Rychle zapomněla, že ona to nedokázala také.

Příprava projektu nabrala další zpoždění a vyřešené nemá město ani financování. Radnice se proto začala připravovat i na možnost, že bazén zůstane v provozu bez opravy ještě několik let. Jak dlouho ho bude možné udržet v chodu, by měl ukázat posudek Českého vysokého učení technického.

V zadaných a bohatě zaplacených posudcích a studiích by si radnice mohla už klidně zakraulovat. Nic to ale nezmění na faktu, že bazén s jedinou padesátkou v kraji je mocně za zenitem a bude-li letitá politická váhavost pokračovat, jednoho dne se pro nevyhovující stav zavře a bude klid. Povyk veřejnosti a aktuální opozice nemůže trvat věčně a městská vláda, jež bude právě u vesla, to zase úspěšně vymlčí.

Nynější opozice aktuálně povykuje kvůli Papírovému náměstí, kde radnice nechala zplanýrovat své pozemky a udělala na nich placené parkoviště. Výborný nápad. Co jiného? Než se tu začne budovat ona avizovaná kreativní čtvrť, ať plocha neleží ladem a je alespoň trochu užitečná. Že bude výstavba čehokoliv právě tady během na hodně dlouhou trať, je víc než jasné. Možná už existuje pár nákresů a výkresů, nic konkrétního. Navíc kolem zástavby této lokality bude spousta planého hovoru, jenž bude realizaci, dojde-li k ní někdy, soustavně oddalovat. Liberecký Bronx ještě dlouho zůstane Bronxem. Jen se v něm o něco lépe zaparkuje.

Opoziční Zelení, za něž se nyní maskuje radničně opoziční Změna (pod tímto názvem už netáhne) tam navrhují, cituji z jejich tiskové zprávy: ...koncept nazvaný ve světě „temporary urbanism“. Tedy vytvoření svébytných veřejných prostranství pomocí nízkonákladových objektů a úprav, často ve spolupráci s místní komunitou, kreativními a kulturními spolky. Může jít o specifická hřiště, letní scény, komunitní zahrádky, umělecké instalace...

Zdroj: TZ Zelení/https://www.bloomberg.com/news/articles/2012-05-01/the-rise-of-the-temporary-city

Z přiloženého obrázku, jenž byl součástí oné tiskové zprávy, je patrné, jak ten „temporary urbanism“ vypadá v praxi: Ve vcelku pohledných industriálních kulisách jsou na zpěvněné ploše naskládány palety, zahrádkářské vybavení a nějaké maxinástěnky, nechybí kus zeleně. Osobně mi to připomíná skladiště dřevěného materiálu pod širým nebem... Nic obecně okouzlujícího, jen potvrzení, že by se Zelení měli ve vlastním zájmu vrátit ke kořenům - k ochraně životního prostředí, a nemíchat se do věcí, jimž rozumějí jako koza petrželi.

Podobný “koutek” by se hodil snad do nějakého oživeného brownfieldu na periférii, rozhodně ne do, byť částečně vybydleného”, širšího centra stotisícového města. Jako vtip dobré, ale on to od Zelených nebyl ani pokus o žert. Oni takto uvažují.

Liberecká krajská nemocnice má od čtvrtka v provozu ambulanci onkologické prevence. Jde o placenou službu, vyšetření bude stát bezmála 10 tisíc korun. Určená je pro lidi, kteří nemají příznaky onemocnění, ale mají pocit, že jsou ohroženi nádorovým onemocněním, třeba dědičně. Dobrý počin, kdo chce, ať se dozví pravdu včas, za což si ale musí zaplatit. Mnoho lidí však natvrdo sdělená skutečnost o platbě nesmírně pobouřila! Veřejně zjevená pravda o  tuzemském "bezplatném" zdravotnictví, jež samozřejmě vůbec bezplatné není, evidentně příjemná není.

Zkusili jste ale poslední dobou použít služeb zubaře, očaře, ortopeda? Stomatologové, pokud vůbec existují, ve velkém kašlou na platby od pojišťovny, takže u zubaře (stejně jako u veterináře) platíte i za otevření dveří, všechno pěkně cash nebo kartou. Zubařské firmy umějí hbitě zprostředkovat i komerční půjčku.

Na očním či u ortopeda zase platíte nejrůznější vstupní vyšetření, aby vás vůbec zařadili do evidence, a následně i všechny odbornější úkony. Proto mi placená novinka v KNL nikterak nepobuřující nepřijde. Tisíce i desetitisíce u doktorů, navzdory plytkým hovorům o bezplatném zdravotnivtví, platím už roky.

Skončím sportem. V pátek začala, zatím s plnou parádou, hokejové extraliga a přinesla na domácí led Home Credit areny mač s Hradcem Králové a první vítězství. Výsledek 1:0 je sice hubený, ale skvělý, tříbodový. Bílým Tygrům držme palce a nejen hokeji, ale všem sportům, popřejme plná hlediště a plnohodnotnou, úplně normální sezonu. Po dvou podivných ročnících je už nejvyšší čas.

Hezký víkend.

Alena Roubalová

 

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace