Nový paralelní buben pomáhá při recyklaci starých asfaltových povrchů

20. 05. 2021 | 6:46

V areálu obalovny v obci Voznice přibyla letos na jaře nová technologie pro výrobu asfaltových směsí. Tou je nový paralelní buben RAH 60 od firmy Ammann, která je světovou technologickou jedničkou.

Středočeské obalovny
V areálu obalovny v obci Voznice přibyla letos na jaře nová technologie pro výrobu asfaltových směsí. Foto: SYNER

Obří buben slouží k vysoušení a ohřevu recyklátu, což umožňuje jeho kontrolované dávkování do produkované směsi. Areál je provozován společností Středočeské obalovny, která je společným podnikem čtyř tuzemských stavebních firem. Jedním ze spoluvlastníků Středočeských obaloven je společnost SYNER, která produkty využívá na svých stavbách.

Výše investice dosáhla bezmála 50 milionů korun, práce probíhaly v zimním období a skončily v dubnu 2021, kdy došlo k uvedení do ostrého provozu. „Tato technologie je výrazně šetrnější k životnímu prostředí, protože pomáhá recyklovat staré asfaltové vozovky a díky ní materiál, který je ze silnic vyfrézován, nekončí na skládce. To s sebou přináší i určitou úsporu vstupních materiálů,“ uvádí vedoucí obalovny David Zika.

Podle Ziky jde o světový trend ve výrobě obalových směsí při maximální snaze o ochranu životního prostředí a nerostných zdrojů. Tento konkrétní buben dokáže využít až 60 % recyklátu potřebného k výrobě asfaltových produktů. V České republice je více jak stovka obaloven, ale podobné zařízení zatím používá necelá desetina. Vedle bubnu Středočeské obalovny nedávno investovaly do zastřešení skládek kameniva a vybudování nové deponie pro recykláty.

TZ SYNER

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace