Nejstarší dochovaný osobní výtah v ČR nechal mocnáři na Zákupech vyrobit baron František Ringhoffer
Chcete-li spatřit nejstarší dochovaný osobní výtah v České republice, pak navštivte státní zámek Zákupy. Zámecký výtah pochází z roku 1870 a pro stárnoucího a špatně se pohybujícího císaře Ferdinanda Dobrotivého byl vyroben vagonářskou firmou z pražského Smíchova.
Jejím majitelem byl baron František Ringhoffer.
Včera to bylo 150 let, co tento úspěšný a zámožný český průmyslník a zakladatel pivovaru ve Velkých Popovicích zemřel.
Dnešní večerní Prohlídka s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este je již téměř vyprodaná, v době zveřejnění tohoto příspěvku zbývalo posledních devět míst. Vstupenky si kupují online.
Zdroj: FB státní zámek Zákupy
Zámek Zákupy - kousek císařské Vídně na severu Čech.
Zákupský zámek sloužil v 19. století jako letní sídlo členů panovnické rodiny Habsburků. Dnes nabízí k prohlídce luxusně vyzdobené a bohatě zařízené místnosti, které v minulosti obývali císař Ferdinand Dobrotivý, císař František Josef I. či korunní princ Rudolf. K vidění je i zámecká kaple, v níž se oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este.
Rezidence Habsburků
Roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu. Po pádu Napoleona bylo potřeba vhodným způsobem zajistit postavení jeho syna Orlíka, jehož měl z manželství s Marií Luisou, sestrou Ferdinanda V.
Podle dohody se měl toskánský velkovévoda vzdát svých statků v Čechách (k nimž náležely také Zákupy) ve prospěch Orlíka; za to měl obdržet italskou Luccu. Tato dohoda měla být realizována po smrti Orlíkovy matky Marie Luisy, jíž Lucca patřila. Prozatím rakouský císař František I., Orlíkův dědeček, povýšil Zákupy na vévodství (bylo to v r. 1818) a Orlíkovi byl udělen titul vévoda zákupský. Orlík však Zákupy nikdy nenavštívil, neboť zemřel již ve věku 21 let na tuberkulózu (2. 7. 1832). Marie Luisa zemřela v roce 1847, Lucca připadla Toskánsku a Zákupy s dalšími toskánskými statky přešly do soukromého majetku rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého. Ten v roce 1848 abdikoval a ke svému trvalému pobytu si zvolil Pražský hrad. Zákupy spolu s Ploskovicemi mu měly sloužit jako letní sídlo.
V letech 1850-1853 byly zásadním způsobem upraveny interiéry zámku: poničené barokní fresky na stropech byly přemalovány, na zdi byly nalepeny papírové tapety, místnosti byly vybaveny kachlovými kamny a novým nábytkem. Vše bylo v jednotném stylu tehdy módního druhého rokoka. Zařízením interiérů byl pověřen dvorní dekoratér Josef Veselý, malířskou výzdobu provedl Josef Navrátil. Ten také vytvořil návrhy na vzory tapet, dekorační látky, některé kusy nábytku a kamna.
Ferdinand I. byl posledním skutečným uživatelem zámku, po jeho smrti roku 1875 byl již zámek příslušníky vládnoucí dynastie navštěvován pouze příležitostně. Přesto však hned následujícího roku 1876 do Zákup zavítal jejich nový majitel císař František Josef I. a zámek se tak stal svědkem jeho politické schůzky s ruským carem Alexandrem II. Několikrát na zámku pobýval také korunní princ Rudolf se svou chotí princeznou Štěpánkou Belgickou během svého působení u pražské posádky.
Dne 1. července 1900 se v zámecké kapli konal tolik diskutovaný sňatek následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Místo sňatku nebylo vybráno náhodně, jelikož Zákupy na přelomu 19./20. století využívala jako letní sídlo ženichova nevlastní matka arcivévodkyně Marie Terezie z Braganzy, jež této svatbě z lásky skutečně přála.
Roku 1918, po zániku monarchie, přešel zámek společně s ostatními císařskými statky do vlastnictví československého státu a státním majetkem je dosud.
https://zamek-zakupy.cz/cs