Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Geoparku Ralsko vyroste za pomoci studentů další část aleje vzpomínek

11. 11. 2024 | 14:34

Od 16. listopadu v prostoru Geoparku Ralsko opět vyroste další část aleje vzpomínek. Ovocné stromky na novém místě pomohou sázet i studenti místních škol. Do krajiny se tak vrátí odrůdy, které zde dříve pěstovali původní obyvatelé a které přežily i desetiletí existence vojenského prostoru.

TZ Alej vzpominek 5 edited
Sázení a péče o stromy se studenty Gymnázia v Mnichově Hradišti, foto Katka Thierlová, Geopark Ralsko

„Cílem našeho projektu je obnova historických alejí v lokalitách zaniklých obcí Ralska a záchrana původních regionálních odrůd jabloní a hrušní. Vzhledem k dlouholetému fungování vojenského výcvikového prostoru zde totiž zaniklo téměř 20 obcí. Jediné, co po nich kromě sklepů a starých studen zbylo, jsou staré ovocné stromy. Odchodem obyvatel zmizel i hospodář, který o krajinu pečoval, a byla zpřetrhána paměť krajiny. Nové aleje jsou tak i vzpomínkou na zaniklé obce,“ říká Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko, o.p.s.

V Geoparku Ralsko tyto staré stromy mapují a prostřednictvím odebraných roubů vrací staré regionální odrůdy zpět do krajiny v podobě novým, mladých stromků vysokokmenů. Některé odrůdy je ale velmi obtížné určit, protože již nikde jinde nemají srovnání.

Alej v krajině samozřejmě vyžaduje péči, a proto Geopark Ralsko připravuje na 16. listopadu brigádu s dobrovolníky. Cílem bude údržba již vysazené aleje, výměna několika uhynulých stromů a také obnova a zvýšení ochranných prvků. Mladé ovocné stromky totiž nejen těší návštěvníky geoparku, ale přitahují také nežádoucí pozornost vysoké zvěře. Zároveň bude každá alej doplněna poštovní schránkou, ve které je umístěna „kronika“ aleje – záznam o všech vysazených stromech, popis odrůd a „mateřských“ stromů z konkrétní zaniklé obce. „Tyto kroniky slouží na jedné straně nám pro zaznamenání vysazených odrůd a na druhé straně i návštěvníkům a dobrovolníkům, kteří se tak mohou podívat, jak jim stromek roste,“ vysvětluje Lenka Mrázová.

Na začátek následujícího týdne, 18., 19. a 20. listopadu je pak naplánovaná výsadba nové části aleje, která vyroste v prostoru zaniklé obce Svébořice. Čtyřicet mladých stromků zasadí studenti z Gymnázia v Mnichově Hradišti, Gymnázia v Mimoni a Základní školy Mírová v Mimoni. „S gymnázii v Hradišti a v Mimoni spolupracujeme dlouhodobě, již jsme společně stromky sázeli, zájem a nasazení mladých lidí nás velmi mile potěšil,“ hodnotí lektorka geoparku Ralsko, Kateřina Thierlová. V rámci vzdělávacích programů Jablka vzpomínek několik ovocných stromů starých odrůd dokonce s dětmi zasadili přímo na školních zahradách okolních mateřských a základních škol. Není proto divu, že se k sázení letos prvně přidala i ZŠ Mírová z Mimoně.

TZ/Lenka Mrázová

Fotogalerie:

1. Sázení a péče o stromy se studenty Gymnázia v Mnichově Hradišti, foto Katka Thierlová, Geopark Ralsko

2. Sázení stromků se studenty Gymnázia v Mimoni, foto Katka Thierlová, Geopark Ralsko