Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vlastnoručně vyrobenou Křišťálovou přilbici sv. Václava dovezl sklář Jiří Pačinek do Vatikánu. Zůstala v centru katolické víry

14. 10. 2022 | 5:00

Loni nechal sklář ze Cvikova Jiří Pačinek spolu se svým týmem vyrobit křišťálovou monstranci s relikviářem svaté Zdislavy, který předal do rukou samotného papeže. Letos, rok na to, se rozhodl s třemi skláři vyrobit ke dni české státnosti Křišťálovou helmu sv. Václava. Tu následně dovezl do Vatikánu, kde se také zúčastnil bohoslužby a skleněný předmět předal českému velvyslanci.
 

Vaclavprilbice
Foto: Pačinek Glass

Až z Kunratic u Cvikova putovala křišťálová helma do svatopetrského dómu. Nápad vznikl spontánně po loňské zkušenosti a zážitku z návštěvy Vatikánu.

Foto: Pačinek Glass“Nejsložitější bylo samozřejmě přijít s tím, co vyrobit. Nakonec jsme se rozhodli pro přilbici sv. Václava jako symbol českého národa. Samotná výroba a odlévání trvalo jen pár hodin. Pracoval jsem na ní já a tři další skláři. Zajímavé pro mě bylo, že během celého procesu výroby se páter Rudolf Repka, který je také mým přítelem, modlil za to, aby se odlití a výroba podařila. Bylo to pro mě poprvé, co se během mojí práce někdo modlil. Snad jeho litanie a modlitby dodaly přilbici pozitivní energii, kterou bude vyzařovat v místě, kam ji český velvyslanec umístí,” říká o procesu výroby věhlasný sklář Jiří Pačinek.

Samotná přilbice je vytvořená z křišťálového skla typického pro severočeskou sklářskou školu.

Na přilbě jsou technikou pískování a rytím vyobrazené motivy, které na sobě nosila i původní originální svatováclavská přilba.

Bezpečí a ochranu přilbě poskytuje liturgický polštář, který je také vyrobený z křišťálového skla. Doplněný je klasickými slovy ze svatováclavského chorálu “Svatý Václave, vévodo české země, nedej zahynouti nám, ni budoucím.”

Foto: Pačinek GlassDo srdce katolické víry Vatikánu se stejně jako loni vypravil Jiří Pačinek v doprovodu rodiny a také přítele a pátera v jedné osobě Rudolfa Repky.

K samotnému předání přilbice do rukou českého vatikánského velvyslance Václava Kolaji došlo během slavnostní mše svaté ve svatopetrském dómu symbolicky 28. září. Navíc mši sloužil litoměřický biskup Jan Baxant.

“Považuji za nesmírně důležité, abychom si společně připomínali velké postavy naší historie, které jsou spjaty s počátky křesťanství, státnosti a písemné kultury v naší zemi, a abychom se skrze jejich odkaz vzájemně povzbuzovali a inspirovali,” řekl k samotnému významu daru Jan Baxant. Kde bude přilbice i s liturgickým polštářem umístěná zatím není jasné.

“Pan velvyslanec nás ujistil, že dostane důstojné místo, tak aby při různých jednáních nebo setkáních byla přilbice k vidění. Zatím je umístěná, pokud vím, v jeho kanceláři uvnitř Vatikánu,” řekl po návratu do Čech Jiří Pačinek.

Foto: Pačinek GlassSvatováclavská zbroj, kterou se nechal při tvorbě severočeský sklář inspirovat je součástí korunovačního pokladu chrámu sv. Víta v Praze. Kromě přilbice se skládá z kroužkové košile a pláštíku.

Čeští skláři v čele s Jiřím Pačinkem opět dokázali, že ručně vyráběné skleněné výrobky z místních rodinných podniků jsou vyhledávanými předměty po celém světě a jejich exkluzivita je stále činí víc a víc atraktivními.

lux