Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonečtí zastupitelé schválili dvacetimilionový úvěr na rekonstrukci městských bytů 

19. 03. 2021 | 11:08

AKTUALIZOVÁNO: Jablonec nad Nisou si vezme úvěr 20 milionů korun. Použije ho na rekonstrukci 48 bytů, zhruba polovina z nich se nachází na Žižkově vrchu. Úvěr chce město splácet z vybraného nájemného. Novináře dnes o tom informoval ekonomický náměstek primátora Milan Kouřil (ANO).

JNcelekNew
archivní foto

Jablonec vlastní skoro 800 bytů, přes 100 jich bylo podle Kouřila ještě před dvěma lety neopravených a neobsazených. "V roce 2019 i 2020, vždy po zhruba deseti milionech korun, se upravilo po 20 bytech a byty se obsadily postupně. Zbývá nezrekonstruovaných 64 bytů, z nichž je 48 malometrážních a ty bychom právě prostřednictvím tohoto účelového úvěru chtěli zrekonstruovat v rychlejším tempu než kdybychom opravovali v tempu po deseti milionech ročně," uvedl Kouřil.

Zájem o opravené byty je podle něj velký. "Pět až deset uchazečů u každého bytu, který jsme v posledních měsících obsadili," uvedl. Město je nabízí za 120 korun na metr čtvereční a s touto částkou počítá i u bytů, jež opraví s pomocí úvěru. Vybrané nájemné bude podle Kouřila stačit k pokrytí splátek. "Měsíční splátky budou činit 166.700 korun a splácet se bude od ledna 2023 do prosince 2032. Úroková sazba ve výši 1,62 procenta ročně je pevná," dodal náměstek.

Radnice odhaduje, že na rekonstrukci jednoho bytu bude třeba až 900.000 Kč. Většinou jde o byty od 25 do 50 metrů čtverečních, které jsou obvykle zdevastované a určené k celkové rekonstrukci. "Zvláště je třeba opravit podlahy, stropy, stěny a omítky včetně výmalby. V koupelnách obklady včetně zařizovacích předmětů, zárubně, chybí kuchyňské linky. Je třeba vyměnit kotle a vyvložkovat komíny, usadit topná tělesa a podobně," uvedla mluvčí radnice Jana Fričová. S nabídkou provést rekonstrukci bytu radnice u každého z nich osloví minimálně tři firmy, s nimiž měla v minulosti při opravách bytů dobrou zkušenost. Byty by se měly opravovat letos a příští rok.

U zbývajících neobývaných bytů určených k rekonstrukci, které mají zpravidla přes 100 metrů čtverečních a na jejichž modernizaci úvěr nestačí, radnice zvažuje jinou variantu, jak opravu zaplatit. "Větší byty s finančně náročnějšími rekonstrukcemi máme v plánu pronajmout nájemcům, kteří by se na rekonstrukci finančně podíleli a svou investici by si takzvaně odbydleli," dodal Kouřil.

čtk