Judisté v Jablonci mají vlastní arénu, zamlouvá se i olympijskému vítězi Lukáši Krpálkovi

16. 09. 2020 | 14:40

AKTUALIZOVÁNO: Poprvé ve své 66leté historii mají judisté z Jablonce nad Nisou vlastní halu. Za dobu své existence se klub stěhoval zhruba dvacetkrát, řekl dnes při otevření nové arény předseda Judo klubu Jablonec Michael Man. Výstavba stála 49 milionů korun, hala vznikla rekonstrukcí a rozšířením budovy zázemí městské lehkoatletické haly na Střelnici. Na výstavbu získala radnice dotaci 18,8 milionu korun z ministerstva školství, zbytek platila ze svého rozpočtu.

ODM2judo
ilustrační foto

Nová aréna se stavěla rok a půl, dosavadní přízemí a první patro budovy dělníci rekonstruovali a přistavěli další patro. "V přízemí jsou cvičební sály a posilovny, v prvním patře je nové hygienické zázemí včetně oddělených šaten pro chlapce a dívky, klubovny pro judo i prostory pro fyzioterapii nebo kanceláře a ve druhém patře je prostorná tělocvična juda s tatami a sklad," uvedl náměstek primátora Petr Roubíček (ODS).

Výstavba arény výrazně zlepší podmínky pro trénink judistů v Jablonci. Podle Mana jde jen za posledních sedm let o čtvrté stěhování. "Přičemž dvě místa, kde jsme cvičili, už neexistují, byly zbouraná. Většinou se ten oddíl pohyboval v nějakých prostorách, které byly na odpis, před zrušením, před zbouráním," uvedl Man. Za úspěch považuje už jen to, že mají oddělené šatny pro chlapce a dívky. "Jsou to takové samozřejmosti, o kterých v dnešní době nikdo nepochybuje, že by to mělo být, ale doteď nebylo," dodal. Klub má podle něj zhruba 160 až 170 členů a většinu tvoří děti. Podle něj už nyní díky nové aréně vnímají v Jablonci zvýšený zájem o tento sport.

Nová aréna se zamlouvá i olympijskému vítězi v judu Lukáši Krpálkovi, který byl při jejím dnešním otevření. Dokáže si i představit, že by tam mohla mít soustředění reprezentace. "Myslím, že k tomu určitě dojde, je tady nádherný prostor a rád si tady zatrénuji," uvedl. Ocenil třeba to, že z okna je výhled na Ještěd.

Kromě tréninků se v aréně budou moci konat menší soutěže a soustředění. Navíc tam je posilovna, kardio centrum nebo menší tréninkové místnosti, které kromě judistů budou využívat také atletické oddíly, školní atletické kluby, městská policie i veřejnost.

čtk

Nová hala pro judo se slavnostně otevřela ve středu 16. září 2020 a pásku přestřihl také olympijský vítěz, mistr světa a Evropy Lukáš Krpálek. 

Foto: SMJ

„Judo aréna vznikla tak, že jsme na existující objekt zázemí lehkoatletické haly na Střelnici přistavěli další patro,“ říká náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček. Kromě přistavěného patra prošlo stavebními proměnami také přízemí a 1. patro rekonstruované budovy. „V přízemí jsou cvičební sály a posilovny, v 1. patře je nové hygienické zázemí včetně oddělených šaten pro chlapce a dívky, klubovny pro judo i prostory pro fyzioterapii nebo kanceláře a ve 2. patře je prostorná tělocvična juda s tatami a sklad. Do všech pater Judo arény se vstupuje přes hlavní vchod do atletické haly okolo recepce, odkud je zároveň možný bezbariérový přístup pomocí schodišťové plošiny,“ dodává Roubíček.

Bude se tu trénovat i soutěžit

Nová Judo aréna bude sloužit jabloneckým judistům ke tréninkům, ale díky jejím rozměrům zde bude možné pořádat také menší soutěže a soustředění. Navíc tu je posilovna, kardio centrum a menší tréninkové místnosti, které kromě judistů budou moci využívat také další sportovní kluby a oddíly, školy a strážníci městské policie, ale i veřejnost.

Také tuto stavbu, jako mnoho jiných odvětví tento rok, zasáhla pandemie koronaviru. „Trochu se nám opozdilo vybavení posilovny a kardio centra. Vše však nakonec nejpozději do konce září zvládneme,“ vysvětluje náměstek pro rozvoj města.

Největší radost z nové Judo arény mají samozřejmě judisté. „Je to splněný sen mnoha generací. Vždy jsme chtěli mít vlastní tělocvičnu, o kterou se s nikým nemusíme dělit. Novou arénou ukončíme snažení, které trvalo 60 let, a nyní se budeme moci plně věnovat pouze sportu a výchově mládeže,“ říká předseda Judo Klubu Jablonec Michael Man. Ten si od nového zázemí slibuje, že k judu, které je stále více populární, přitáhne nová aréna další zájemce. „Velikost tělocvičny a vybavení nás posune do 21. století. Budeme si moci dovolit větší nábor zájemců. Specializované prostředí je navíc ve sportovním areálu, kde se budeme potkávat s jinými významnými sportovci, což může být další motivací pro naše naděje,“ dodává Man.

Jablonečtí judisté za sebou mají pětašedesátiletou historii, nikdy ale neměli kvalitní zázemí, celou dobu putovali po provizorních prostorách. „Děkujeme všem, kteří se na tomto projektu podíleli a podílí. Je to pro nás závazek, aby v Jablonci bylo judo na světové úrovni. Nejdůležitější ale pro nás je vychovat co nejvíce judistů – slušných lidí,“ zdůrazňuje Michael Man.

Foto: SMJ

Vše nebylo, jak se zprvu zdálo

Stavební společnost TERMIL, s.r.o., která vzešla z výběrového řízení, se hned od počátku realizace musela potýkat s problémy, jež vedly k mnoha změnám oproti projektové dokumentaci.

„Nepředpokládané skutečnosti se objevily hned po zahájení výkopových prací, odlišné geologické podmínky - střídání nesoudržných zemin s rozsáhlými skalními výchozy - zásadně ovlivnily i technologii zakládání. Oproti předpokladu prošel úpravou vodovodní řád a přeložila se dešťová i splašková kanalizace, které vedly v jiné trase. Vzhledem k odlišné konstrukci svislých stěn pod terénem bylo doplněno další hydroizolační souvrství.  Zjistili jsme staticky nevhodné uložení původního stropu nad 1. patrem, stropní panely se musely vybourat, čímž se zásadně změnila konstrukce nového stropu. A to mělo vliv i na změny příček, které jsme nemohli zachovat, ale naopak nahradit novými. Změnil se i rozsah omítek. Museli jsme dodatečně ztužit také původní ocelovou konstrukci, která vykazovala značné statické vady,“ vypočítává některé z řady nutných úprav Libor Milota, jednatel firmy TERMIL, s.r.o. S veškerými problémy se však zhotovitel dokázal zdárně vypořádat a po dovybavení interiéru zahájili judisté již od začátku září nový objekt užívat ke svým tréninkům.

JN/Jana Fričová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace