Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V muzeu v Jablonci nad Nisou přibyla pamětní deska jeho zakladatele Karla Richarda Fischera

06. 12. 2024 | 19:22

V muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou byla dnes slavnostně odhalena pamětní deska Karla Richarda Fischera i s jeho podobiznou. Bývalý starosta města, učitel, regionální historik a jeden z hlavních tvůrců podoby Jablonecka na počátku 20. století měl velkou zásluhu na tom, že toto muzeum před 120 lety zahájilo činnost.

JNmuzeumStavbaroku
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Fischer je první, kdo má v jabloneckém muzeu pamětní desku, řekl dnes ČTK hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci Petr Nový.

"A myslím, že v tom ani nebudeme dále pokračovat. Samozřejmě v čele této instituce stála řada velmi zajímavých a důležitých osobností, ale Fischer je pro nás symbolem toho založení," dodal.

Deska zakladateli muzea je už odhalená, foto: MSB

Karl Richard Fischer se narodil 16. července 1871, zemřel 6. prosince 1934. Po celý svůj život se věnoval historii regionu a byl též velkým příznivcem literatury a výtvarného umění. Starostou Jablonce byl od roku 1918 do začátku roku 1934. "Je v podstatě renesanční osobností, která ovlivnila Jablonec nad Nisou v mnoha směrech," uvedl Nový. Z doby, kdy byl Fischer starostou, je například i budova historické radnice či kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí.

Jablonecké muzeum vlastní sbírku Fischerových knih, jeho fotografie, diapozitivy z jeho přednášek či sbírku skleněných předmětů z období antiky. "Máme i třeba dary, které dostal ke svým narozeninám, když byl starostou města Jablonce - krásný obraz od Romana Dresslera a malovaný porcelánový talíř," dodal kurátor muzea.

Na vytvoření bronzové desky s Fischerovým portrétem se podílela místní uměleckoprůmyslová škola, o rozšíření jejich prostor se město za starostování Fischera také zasloužilo. "Autorkou návrhu byla studentka druhého ročníku školy Alžběta Blažejová," dodala ředitelka muzea Milada Valečková.

čtk