Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Další příběh obnovy z krajských dotací má název Bičíkův statek v Příšovicích

16. 10. 2019 | 8:18

Němí svědkové minulosti a pamětníci dávno zašlých časů — to jsou historické stavby. Jejich obnovu dlouhodobě podporuje z dotačního fondu Liberecký kraj; jednou mnoha z památek, kterým se potřebné péče letos díky krajským penězům dostalo, je Bičíkův statek v Příšovicích.

Bičíkův statek
Foto: LK

„Obce v našem kraji mají v majetku řadu nemovitých památek. Zvlášť pro ty menší je však oprava historických staveb velmi náročná. Je ale řada příkladů, kdy se je vedení obcí snaží, třeba i po menších etapách, obnovovat. Stejně jako ostatním žadatelům, i jim rádi pomáháme z dotačního fondu památky opravit,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Bičíkův statek je jedním ze symbolů Příšovic. Charakterizuje jej malebná brána a takřka pohádkové průčelí. Byl postaven před rokem 1600 a je unikátní nejen svou historií, ale i dochovanými konstrukcemi. Po celou dobu své existence byl prakticky v držení jednoho rodu. V roce 1984 ho Václav Bičík prodal obci Příšovice. Ta se o něj pečlivě stará a každý rok investuje do jeho obnovy a zachování pro budoucí generace. Statek je zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek.

V minulých letech obec dala do pořádku štíty hlavní budovy, západního přístavku, stodoly a také severní zeď západního přístavku. Letos byly opraveny a ošetřeny šindelové střechy statku; náklady činily 236 615 korun, přičemž Liberecký kraj přispěl 30 procenty. Na podzim byl statek napojen na vodovod a v budoucnu přijde na řadu oprava plotu.

Statek je veřejnosti přístupný pouze při výjimečných příležitostech, jakou je třeba konání Dnů lidové architektury.

LK/Jan Mikulička