Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj chtěl zachránit jediný vesnický orloj v ČR, dominantu Kryštofova Údolí, návrh na jeho odkoupení ale nevyšel. Stěhuje se do Žibřidic

06. 04. 2023 | 5:00

První vesnický orloj v Česku čeká stěhování z Kryštofova Údolí na Liberecku do nedalekých Žibřidic. Liberecký kraj chtěl, aby zůstal na původním místě. Neuspěl ale ve snaze odkoupit ho. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.

kryšt7orloj1
Jediný vesnický orloj v republice byl donedávna vyhledávanou turistickou atrakcí a návštěvnickým magnetem Kryštofova Údolí. Foto: archiv

Orloj od roku 2008 zdobil v Kryštofově Údolí bývalou trafostanici. Vymyslel ho Martin Chaloupka, který zemřel v roce 2015. Poté, co jeho dceři Alici Chmelíkové obec neprodloužila smlouvu na provozování muzea betlémů, rozhodla se přemístit i orloj.

"Jednali jsme spolu, protože pro nás není představitelné, že by se toto dílo, které vymyslel Martin Chaloupka primárně pro Kryštofovo údolí, ocitlo jinde. Bohužel jsme se nedohodli,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). To ČTK potvrdila i majitelka orloje. "Beru to tak, že chci poskytnout orloj a muzeum další vesnici, a to vesnici Žibřidice jako jejich start-up. Stejně jako to tehdy tatínek poskytl Kryštofovu Údolí, tak já vlastně dělám obdobný krok, aby si lidé zase užili orloj jinde," řekla Chmelíková.

Martin Chaloupka, člověk, který se zasloužil o rozkvět Kryštofova Údolí. Zde odhaluje sochu Čurajícího voříška (archivní foto je z 18.10.2014).

 

Společně s muzeem bude orloj v žibřidické hasičské zbrojnici s věží. Muzeum bude podle Chmelíkové v provozu asi od začátku července a orloj někdy od srpna. "Orloj jde teď do Prahy na kompletní rekonstrukci, čekají na něj restaurátoři. A pak se bude stěhovat do Žibřidic," uvedla Chmelíková. Ve věži budou muset podle ní ještě před tím vybudovat nosnou konstrukci.

O to, aby orloj zůstal v místě svého vzniku, neúspěšně usilovalo i vedení Kryštofova Údolí. "Z vyjádření mnoha pamětníků víme, že ho pan Martin Chaloupka budoval výhradně pro Kryštofovo Údolí. S touto myšlenkou také oslovoval sponzory a patrony. Já osobně si velmi vážím úsilí a vynaložených finančních prostředků mnoha místních občanů a chalupářů a právě kvůli nim jsem cítila povinnost o budovu s orlojem usilovat. Dále vnímám nemalou uměleckou hodnotu celého díla. Osobně mě to stěhování velmi mrzí," uvedla v tiskové zprávě starostka obce Jana Blažková.

Orloj vznikl před 15 lety i díky úsilí místních regionálních řemeslníků a umělců. "Mechanická část je z dílny Františka a Petra Budákových z nedalekého Machnína, Jiří Otmar vyrobil pohybovou mechaniku. Figurální část orloje zhotovil liberecký řezbář Václav Plechatý. Figury mají i své patrony, Jiřina Bohdalová si vzala pod ochranná křídla krávu, Jiří Lábus selku, moderátorka ČT Marcela Augustová slepici. Dalšími jsou Martin Dejdar, Marek Eben, regionální politici a podnikatelé," připomněl mluvčí kraje.

Kryštofovo Údolí přijde ještě o jednu raritu, kterou vymyslel Chaloupka, a to je socha čůrajícího voříška. V obci byla od roku 2014, podle Chmelíkové ji čeká stěhování do liberecké čtvrti Pavlovice.

Podle starostky bude ale obec i bez toho pro turisty atraktivní. "Obec byla právem vyhlášena vesnickou památkovou zónou, její chloubou je dochovaná vesnická architektura, kostel sv. Kryštofa, novinský viadukt a mnoho dalších drobných sakrálních památek,“ dodala.

čtk