Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila

07. 06. 2024 | 19:49

Státní veterinární správa (SVS) na Liberecku znovu rozšířila ochranná pásma spojená s výskytem afrického moru prasat. Zvětšení pásem je reakcí na případ nakaženého divočáka uloveného 6. května v katastrálním území Fojtka. Místo odlovu bylo mimo takzvaného uzavřeného pásma II, na území nárazníkového pásma I.

MyslivcihonPčr1
ilustrační foto

Z tohoto důvodu bylo nutné zvětšit obě oblasti. Změna uzavřených pásem už byla oficiálně zveřejněna v Úředním věstníku EU, informoval dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.

"Do uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem nákazy, nově přibylo 36 katastrálních území o celkové výměře 265 kilometrů čtverečních. Území uzavřeného pásma I se rozšířilo o 80 katastrálních území o rozloze přes 345 kilometrů čtverečních," doplnil Vorlíček. Uzavřené pásmo II, tedy oblast s výskytem afrického moru prasat tak v Libereckém kraji zabírá 786 kilometrů čtverečních od hranic s Polskem a Německem a zasahuje až k Jablonnému v Podještědí, Liberci, Jablonci nad Nisou a na východě k Harrachovu.

Na tuto oblast navazující nárazníkové pásmo, tedy uzavřené pásmo I, má po úpravě 826 kilometrů čtverečních a sahá až ke Cvikovu, Zákupům, Českému Dubu, Železnému Brodu a k hranici s Královéhradeckým krajem v Krkonoších. V obou pásmech, která už dnes zabírají 51 procent území Libereckého kraje, platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat. Opatření v uzavřeném pásmu II jsou přísnější.

Původní "pásmo infekce" vyhlášené v prosinci 2022 po prvním potvrzeném případu na Frýdlantsku mělo zhruba 200 kilometrů čtverečních. V závěru května umožnil příznivý vývoj zmenšit vymezené území o oblast na Českolipsku. Naopak v severnějších částech Libereckého kraje v posledních týdnech nově potvrzených případů přibývá. Od počátku letošního roku eviduje SVS 18 případů afrického moru u prasat divokých, devět našli myslivci uhynulých a stejný počet ulovili. V ČR bylo od počátku nákazy potvrzeno 75 případů nakažených divočáků.

"Proto opět apelujeme na chovatele, myslivce i veřejnost, aby striktně dodržovali přijatá opatření, která mají za cíl omezit šíření nákazy v populaci prasat divokých a ochránit chovy prasat domácích. Aktuálně jsem zřídil zvláštní inspekční skupinu, která bude až do konce července provádět v chovech prasat na území Libereckého kraje kontroly zdravotního stavu a podmínek biologické bezpečnosti. Veterinární inspektory z Libereckého kraje v ní dočasně posílí také pět kolegů z jiných regionů," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet.

čtk