Revitalizace areálu Bekon se Hrádku nad Nisou prodraží o deset milionů, musí se zabezpečit komín
Revitalizace areálu bývalé textilní továrny Bekon se Hrádku nad Nisou na Liberecku prodraží, průzkum odhalil nestabilní jílové podloží továrního komína. Vedení města nechce nic riskovat, komín nechá zabezpečit. Základy by mělo zpevnit 32 pilotů do hloubky 20 metrů, podle odhadů to přijde na deset milionů korun.
Specializovaná firma teď připravuje projektovou dokumentaci, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Malá.
V bývalém Bekonu se barvily nitě. Textilka zaměstnávala několik set lidí, výroba ale skončila před více než 20 lety a od té doby neměl areál využití a chátral. Město koupilo dvacetihektarový pozemek v roce 2015 za šest milionů korun, aby mělo kontrolu nad jeho využitím. Většinu budov nechala radnice v minulých měsících zbourat, stálo to kolem 30 milionů korun. Stát zůstal jen komín a také bývalá administrativní budova, která je součástí Václavské ulice. V říjnu už v areálu začaly práce na stavbě depozitáře s městským archivem a domu sportu, v plánu je ještě poliklinika.
"Kolem komína se provádí plno prací, z posouzení kvality podloží od geologa vzešlo, že je velmi špatné. Statik zase potvrdil, že kvůli objemu komína neodpovídá velikost základů. Umístili jsme proto na komín monitorovací zařízení, abychom měli pně pod kontrolou, co s ním dělá stavební činnost," řekl starosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!). Rada města podle starosty řešila, zda komín zbourat, opravit nebo nedělat nic.
"Při jakémkoliv zásahu je ale na monitorovacím zařízení vidět, že komín reaguje, proto varianta, že s ním nebudeme dělat vůbec nic, je nesmyslná a bylo by to hazardování," řekl starosta. Rada města po zvážení okolností a na základě doporučení odborníků rozhodla, že nechá v těsné blízkosti paty komína udělat nové základy. "Práce budou muset proběhnout rychle, dokud jsou na místě vrtné plošiny. Rádi bychom, aby se s prohlubováním základů komína začalo ještě v prosinci," dodal Farský.
Základovou patku komína chtějí stavbaři obehnat stěnou z pilotů. "Budou na své horní hraně svázané železobetonovým věncem a provázané se stávající základovou patkou. Když to řeknu laicky, ty zeminy, které jsou pod komínem, sevřeme do krabičky a tam zůstanou. Už se nebudou mít kam pohnout," popsal zabezpečení Vojtěch Feigl z projektové kanceláře David. Práce na komíně tím ale neskončí, počítá se ještě s vyspravením spár a penetrací druhé části komína.
čtk