Tisíciletou lípu v Osečné chrání v zimě lana. Místní doufají, že na svém místě bude stát dalších minimálně sto let
V malé osadě Kotel, součásti obce Osečná na Liberecku, mají strom, na který jsou všichni místní pyšní. Kotelská tisíciletá lípa, jak se jí přezdívá, přežila všechny možné katastrofy, které se během staletí obcí prohnaly. Dokonce se stala stromem roku 2009. Místní v čele se starostou moc dobře vědí, jak cenná je, a proto se o lípu náležitě starají.
Za sebou toho má kotelská lípa opravdu hodně. Nejblíže ke zničení byla zřejmě během husitských válek, kdy došlo ke zničení celé obce. Následně přečkala bez úhony i napadení náchodskými a čáslavskými sedláky v druhé polovině sedmnáctého století. V nebezpečí byla i během vysídlování Němců po druhé světové válce.
V současné době ji místní považují za symbol odporu proti těžbě uranu v Podještědí. Podle legendy, která se mezi zdejšími traduje, se do kotelské lípy vejde až třicet dětí nebo dvacet dospělých. Obrovský dutý kmen měl v minulosti zachránit třídu dětí i s jejich učitelkou před bouřkou. Sedláci kmen dokonce využívali jako chlév pro místní hospodářská zvířata. V okolí stromu se také dochovaly pozůstatky tvrze.
Odborníci se dodnes dohadují, jak je vlastně lípa stará. Obecně se má za to, že její věk je zhruba devět set let. Někde se ale uvádí i stáří přes 1100 let. Dokonce dvakrát se lípa probojovala do finále soutěže strom roku. Podruhé se jí už podařilo nominaci proměnit ve vítězství.
Současný starosta Osečné Jiří Hauzer (ČSSD) dbá na to, aby o lípu bylo dobře postaráno. “Každé dva roky se na lípu přijede podívat dendrolog, aby zhodnotil její současný stav,” popisuje starosta Jiří Hauzer. Nezůstává ale pouze u dendrologického ošetření, lípa se přes zimu dočkala také lan, která mají za úkol chránit její větve před zlomením.
“Moji předchůdci používali řetězy, ale ty poškozovaly větve, které se pod jejich náporem lámaly,” říká starosta. První speciální lana nechal Jiří Hauzer dovézt až ze Švýcarska. Zároveň mají místní zemědělci zakázáno jezdit v těžkých strojích v okolí stromu, aby náhodou neponičili kořenovou soustavu stromu. “Nejprve se jim to moc nelíbilo, ale nakonec si zvykli a nikdo s tím teď už problém nemá,” říká s úsměvem starosta. “Doufáme, že nám tady lípa zůstane i pro další generace a vydrží dalších minimálně sto let,” dodává.
Pokud se chcete na tisíciletou lípu podívat na vlastní oči, vede k ní modrá turistická značka na trase Světlá pod Ještědem - Hlavice a také žlutá turistická značka Osečná - Český Dub.
Unikátní strom je vysoký rovných 35 metrů a v obvodě má necelých tisíc centimetrů. Z dobové pohlednice stažené z http://www.fotohistorie.cz je zřejmé, že lípa byla tisíciletá už roku 1905.
Na polní cestě nestojí tisíciletá lípa sama, společnost jí dělá mladší kotelská lípa, jejíž stáří je odhadované na zhruba 300 let. Je také o něco menší s obvodem 6 metrů a výškou 23 metrů.
Text a foto lux + archiv