Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Českodubském betlému jsou postavy spjaté s regionem vč. objevitele tamní komendy

18. 12. 2024 | 5:47

Novodobou umělecko-historickou raritu - tzv. "Českodubský betlém" skrývá v historických prostorách Johanitská komenda v Českém Dubu. Jde o unikátní řezbovaný betlém autorské trojice - řezbářů Jiřího Havelky a Jindřicha Součka a švadleny Jany Nejedlové.

betlemDubTOP
Figury mají 90 cm, foto archiv

Českodubský betlém je nezvyklý hned z několika důvodů. Jednak svým rozsahem, který každoročně narůstá, a velikostí figur, majících na výšku cca 90 cm, jednak svou regionální myšlenkou. Každá z figur (vyjma Svaté rodiny a "černého" krále), má přímý vztah k Českodubsku - ať už představuje konkrétní osobnosti, které se významně dotkly historie regionu (sv. Zdislava, Karel IV., Karolina Světlá, Bedřich Smetana, Franz von Schmitt ...) nebo konkrétní soudobé osoby alespoň zastupují pro region typická historická povolání nebo činnosti (řezník, švec, krejčí, farář, učitel, hasič, lékař, kronikář, Sokol, Horačky a Horáci v lidových krojích ...).

Betlém je vystavován každoročně o vánočních svátcích v historických prostorách Johanitské komendy v Českém Dubu. Do roku 2019 býval instalován v tamější kapli sv. Jana Křtitele, od roku 2021 jej návštěvníci mohou spatřit o patro níže, ve Velkém sále komendy. V roce 2020, který byl vlivněn proticovidovými opatřeními, nalezl Českodubský betlém místo pro alespoň symbolické vystavení několika postav za okny místní městské knihovny. 

Od roku svého vzniku (2004) přichází k českodubským betlémským jesličkám se Svatou rodinou každým rokem početnější řada vyřezávaných daráčků, představovaných jak bylo výše uvedeno převážně osobnostmi spojenými s historií i současností Českodubska. Počtu 50 figur (osob, zvířat a věcí) dosáhl o Vánocích 2016, v roce svého dvacátého vystavení jich bude nejspíše 65 :-)

Nové figury zůstávají pro veřejnost tajemstvím vždy až do vánočního vystavení Českodubského betlému. Na výběru postav se však veřejnost velkou měrou podílí, a to formou "betlémské ankety", jakou postavu by v Českodubském betlému v budoucnu lidé rádi viděli. Při zadávání nových firurek se následně přihlíží k anketním tipům a k jejich četnosti v předchozích letech.

FIGURY ČESKODUBSKÉHO BETLÉMU PO JEDNOTLIVÝCH LETECH:

2004 - Svatá rodina (P. Marie, sv. Josef, Ježíšek v jesličkách)

2005 - spisovatelka Karolina Světlá; farář; pastýř ovcí; 2 ovečky; anděl

2006 - žebrák; harmonikářka; píšťalák; krůsňák; modlící se dívka; 4 ovečky; beránek

2007 - Tři králové (Karel IV., Josef II. a L. Armstrong jako černý král); učitel; děvčátko; chlapec; 2 dívky a mládenec v horáckých krojích

2008 - mlynář; Horačka; švec; oslík 

2009 - Sv. Zdislava; volek; kůzle

2010 - Tomáš Edel (objevitel českodubské komendy) jako johanita

2011 - sochař; Petr Dillinger (malíř, českodubský rodák)

2012 - Bedřich Smetana jako dirigent

2013 - skaut, Helena von Schmitt (českodubská šlechtična); bernardýn; kometa

2014 - hasič; klíčník

2015 - lyžník, sokol a sokolka

2016 - Franz von Schmitt (českodubský textilní továrník); řezník

2017 - fotograf; zvoník; zvonice

2018 - lékař

2019 - Václav Havel (zakladatel českodubského muzea), Havel z Lemberka (zakladatel českodubské komendy)

2020 - loutkoherečka, hostinský

2021 - rybář; husopaska

2022 - podještědský kronikář; krejčí.

převzato z www.muzeumceskydub.cz