V Chrastavě dají sedm milionů korun do záložního způsobu centrálního vytápění LTO

23. 05. 2022 | 18:47

Zastupitelé v Chrastavě na Liberecku se dnes rozhodli podpořit vybudování záložního způsobu vytápění lehkými topnými oleji (LTO), z rozpočtu na to uvolnili sedm milionů korun. Nejsou to zanedbatelné peníze, nicméně toto je mimořádná situace, kterou je třeba řešit, řekl po mimořádné jednání zastupitelstva ČTK starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

chrastavacelekTOPmad
archivní foto Chrastavy: Mad

Pro doplnění technologie zdejší plynové kotelny o LTO se radnice rozhodla kvůli obavám z přerušení dodávek ruského plynu a také kvůli jeho rostoucím cenám.

Na centrální kotelnu jsou ve městě s 6200 obyvateli napojeny školy, domy s pečovatelskou službou i městský úřad. Canov věří, že v současné nejisté době to z pohledu energií přinese nějakou jistotu. Dovoz ropy, ze které se LTO vyrábějí, je podle něj výrazně jednodušší než dovoz plynu, pokud by Rusko dodávky do Evropy zastavilo. "Necháváme si také zpracovat energetickou koncepci, která by měla posoudit další zdroje energie jako jsou solární panely nebo tepelná čerpadla," dodal chrastavský starosta.

Dotace na LTO není jedinou podporou pro centrální vytápění, firmě VE, která městskou kotelnu provozuje odpustila letos radnice podle Canova i milion korun na nájemném za kotelnu. Na tu je ve městě napojeno také zhruba 380 domácností hlavně na nedalekém sídlišti Střelecký vrch. Kvůli rostoucím cenám plynu letos teplo v Chrastavě výrazně zdražilo. Zatímco loni firma VE nakupovala za fixovanou cenu 400 korun za megawathodinu, teď musí platit aktuální ceny na burze, které jsou šestkrát, ale i devětkrát vyšší.

Podle jednatele společnosti VE Petra Vedrala platily loni domácnosti za gigajoule tepla zhruba 600 korun, letos to je zatím kolem 1100 korun. Pro zhruba 12 až 15 procent odběratelů jsou už teď vysoké ceny problém. Cenu tepla přitom pomáhá snižovat kogenerační jednotka, kterou v areálu teplárny provozuje společnost E.ON. Odpadní teplo z výroby elektřiny pomáhá vytápět město. "Jenom díky kogeneraci jsme schopni udržet cenu na této úrovni," řekl ČTK Vedral. Záložní zdroj tepla na LTO chtějí podle něj vybudovat do nové topné sezony.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace