V Hrádku zvažují, že z úsporných důvodů neotevřou kluziště. Brusleníchtiví musí do Liberce
V Hrádku nad Nisou na Liberecku zvažují, že kvůli vysokým nákladům na energie letos neotevřou kluziště. Je energeticky velmi náročné a je tam úplně jiná sazba než třeba na školách, pro tuto zimní sezonu proto zůstane zavřené. Pokud budou chtít lidé bruslit, budou muset do Liberce, řekl ČTK starosta Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny!). Na veřejném osvětlení ani vánoční výzdobě ale ve městě šetřit nechtějí.
"Pokud jde o úspory energií, nejsme v panice, že bychom museli teď hned něco měnit nebo zateplovat, ale některá zbytná zařízení obětujeme a zůstanou zavřená. Vůbec nedokážeme odhadnout, za jaké ceny budeme mít v příštím roce elektřinu, a kdybychom museli zvednout cenu za hodinu na kluzišti o sto nebo dokonce o 200 procent, tak vím, že tam nikdo nebude chodit. Vedeme také diskuse o skateparku," doplnil Horinka.
Radnice naopak podle starosty nepočítá s tím, že by třeba v Hrádku v rámci úspor zrušili vánoční výzdobu nebo na noc zhášeli veřejné osvětlení. "Pokud jde o veřejné osvětlení, tam už jsme v minulosti z nějakých dotačních programů instalovali regulátory, takže u nás, aniž by to možná obyvatelé poznali, se intenzita osvětlení od půlnoci do nějaké čtvrté páté ranní stahuje. A pokud jde o vánoční osvětlení, už nemáme žárovky, ale úsporné LEDkové řetězy, takže vánoční atmosféru lidem určitě brát nebudeme," dodal.
Příhraniční Hrádek nad Nisou se 7700 obyvateli masivně investoval v minulých letech do zateplení a modernizace svých objektů i úsporných opatření. "Aniž bychom předpokládali, že bude nějaká krize, tak jsme se těmto tématům věnovali už v minulosti tam, kde nám to podmínky dovolily a daná budova třeba nebyla v památkové zóně. Školy a školky máme zateplené, u spousty objektů jsou tepelná čerpadla, na základní škole T. G. Masaryka, což je největší škola v Hrádku, je fotovoltaika," řekl Horinka.
U některých projektů zhatili plány radnice památkáři. Solární panely tak nebylo možné instalovat třeba na budově radnice, která je v památkové zóně. Jinde byly podle něj komplikací podmínky dotace. "My jsme udělali maximum možného a bavíme se o tom, co dál," řekl hrádecký starosta. Většímu rozvoji fotovoltaiky podle Horinky zatím brání legislativa, která s komunitní energetikou - tedy možností na jednom místě vyrobit a na jiném spotřebovat, nepočítá. V budoucnu by ale v Hrádku chtěli solárními panely pokrýt například střechu fotbalového stadionu.
čtk