Ve Frýdlantě mají největší discgolfové hřiště v kraji, zahrát si mohou všichni bez ohledu na věk
Největší discgolfové hřiště v celém Libereckém kraji v létě vzniklo ve Frýdlantě v areálu lesoparku Střelnice. Dvanáctijamkové discgolfové hřiště vzniklo rozšířením šestijamkového hřiště, které Frýdlant otevřel už na podzim roku 2019. O zázemí pro discgolf i o jeho následné rozšíření si ve Frýdlantě řekli sami občané.
Hřiště na discgolf, což je hra, ve které se lidi trefují létajícím talířem do speciálních košů nebo také jamek, najdou lidé v areálu lesoparku Střelnice, je přístupné neomezeně a zdarma. Frýdlant pak nabízí veřejnosti i možnost zapůjčení disků a to buď v Turistickém informačním centru v přízemí radnice, nebo v Městské knihovně Frýdlant.
„V Libereckém kraji je několik devítijamkových hřišť na discgolf, nicméně dvanáctijamkové máme jen jedno a to právě to frýdlantské v lesoparku na Střelnici,“ říká za firmu Discgolfová hřiště, která frýdlantské hřiště předloni vytvořila a letos spolu s místními dobrovolníky rozšířila, Julius Jankovič.
Město nechalo v lesoparku Střelnice se souhlasem vlastníka, kterými jsou Lesy ČR, na podzim 2019 vybudovat hřiště o šesti jamkách, které letos rozšířilo o dalších 6 jamek. Volba místa byla poměrně jasná. V lesoparku Střelnice už byl dětský labyrint, altánek s ohništěm nebo třeba vycházkový okruh. Místo bylo přirozeným centrem relaxace a aktivního trávení volného času v přírodě místních. S discgolfovým hřištěm se jeho využití ještě rozšířilo. Samotného mě překvapilo, jak se tento sport ve Frýdlantu ujal. Hrají ho mladí i staří, rodiny s dětmi, vznikl u nás i nový discgolfový klub. Město přišlo navýšení počtu jamek na zhruba 140 tisíc korun.
A co vlastně discgolf je? „Discgolf je volnočasová aktivita, kterou může hrát kdokoli, bez rozdílu věku. Od dětí, po seniory. Hraje se vlastně jako golf, rozdíl je v tom, že místo golfovým míčkem se člověk musí z odpaliště trefit do jamky takzvaným létajícím talířem neboli fresbee diskem. A jamka v tomto případě vypadá spíše jako ocelový koš s řetězy, které slouží k zachycení létajícího talíře a jeho udržení v koši,“ vysvětlila už dříve Lenka Vlčková, která je spolu s manželem autorkou myšlenky na discgolfové hřiště ve Frýdlantu. S rodinou této hře propadla. „V discgolfu jde o to, umístit disk do disgolfové jamky, nebo chcete-li do koše, na co nejmenší počet hodů, přičemž maximální počet povolených hodů není na jednotlivých jamkách dán. Hráčům při hře pomáhají informační cedule, na kterých je vyznačeno, jakým směrem a v jaké vzdálenosti je koš od výhoziště a je tam také uvedeno, na jaký počet hodů by měla být jamka ideálně zdolána. Tomu se říká PAR,“ doplňuje.
„Vzdálenosti od odpaliště do jamky jsou v lesoparku Střelnice ve Frýdlantu od 45 do 133 metrů. Většina jamek, kromě dvou s největší vzdáleností od výhoziště, jsou PAR 3. Znamená to, že hráč by měl tyto jamky v ideálním případě dosáhnout třemi hody. U dvou s nejdelší vzdáleností pak čtyřmi. Hřiště je přitom navrženo tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy či keře a ukázali tak svoje schopnosti házet různé hody,“ říká Julius Jankovič z firmy Discgolfová hřiště. Jeho kolega Pavel Brückner k tomu dodává: „Pro ty, kteří o discgolfu dosud ještě neslyšeli, doplním, že po prvním výhozu z výhoziště hází hráč z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud disk nevhodí do jamky. Vítězem hry se stává hráč, který dostane disk do všech jamek na hřišti na nejmenší počet hodů.“
Nový discgolfový klub zatím sdružuje převážně mladší ročníky hráčů, v budoucnu chce ale nábory přilákat i ty starší nebo seniory. Plánuje mimo jiné i společenské či turistické akce pro širokou veřejnost.
Zdroj: www.mesto-frydlant.cz