Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lékaři, hygienici i vedení kraje vyzvalo seniory, aby se chránili. Nemocnice v Jablonci uzavře lůžkové ORL

12. 10. 2020 | 15:05

V Libereckém kraji přibylo v neděli dalších 179 prokázaných případů nákazy koronavirem. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví na svém webu, je v kraji nyní 2364 aktivních případů nemoci covid-19. V posledních dnech přibývá nakažených mezi seniory, kteří mnohem častěji potřebují hospitalizaci a také intenzivní péči.

seniorkaLupa
ilustrační foto

Jejich počty rostou hlavně na Liberecku a Jablonecku, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje primář ARO Krajské nemocnice Liberec Dušan Morman.

Lékaři, hygienici i vedení kraje proto vyzvalo seniory, aby se chránili. Měli by se vyhýbat kontaktu, nosit roušky a dodržovat všechna opatření. "Města a obce by měla dnes nebo v úterý znovu spustit služby pro seniory a opuštěné lidi. Především služby, které jim zabezpečí donášku potravin, léků a další potřebné věci, aby se nemuseli vystavovat zvýšenému riziku nákazy někde v nákupních centrech," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zároveň vyzval veřejnost, aby stejně jako na jaře pomohla starším lidem ve svém okolí.

Od prvního zjištěného případu testy v kraji nákazu prokázaly u 4288 lidí, vyléčilo se jich přes 1910. Už 14 lidí komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehlo. "V kraji se aktuálně denně testuje kolem 800 až 900 lidí, kapacita je dostatečná," doplnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). V Libereckém kraji jsou odběrná místa u nemocnic v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici a v krajském městě je ještě druhé místo u Státního zdravotního ústavu. "Větší odběry zajišťují v kraji také dvě odběrové sanitky," dodal Sobotka.

Nemocnice v kraji se podle Sobotky na rostoucí počet nakažených připravují a pro covidové pacienty uvolňují lůžka na další odděleních. "Akutní péče je ale zajištěna," uvedl náměstek hejtmana. V případě dalšího růstu nakažených počítá pandemický plán kraje s využitím léčebny respiračních nemocí ve Cvikově, která se běžně stará o děti s alergiemi a dýchacími problémy. Už v dubnu se tam na infekční pavilon se 60 lůžky proměnila hlavní budova léčebny. Lůžka získal kraj ze státních rezerv, nebyla ale potřeba. Od poloviny května zařízení znovu slouží dětem.

V léčebně Cvikov vznikne záložní kapacita pro nemocné s covid-19. archivní foto Mad

Nemocnice v Jablonci uzavře kvůli covidu-19 lůžkové ORL

Městská nemocnice v Jablonci uzavře kvůli nárůstu počtu pacientů s koronavirem i lůžkovou část oddělení ORL, tedy oddělení pro léčbu ušních, nosních a krčních chorob. Ambulance ORL bude v nemocnici fungovat i nadále. Lůžka na ORL budou stejně jako lůžka na ortopedii sloužit k hospitalizaci pacientů s nemocí covid-19, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Jana Válková. V Jablonci je nyní hospitalizováno kolem 20 lidí s covidem-19. Na omezování péče se chystají i další páteřní nemocnice v kraji.

"Počítáme, že v následujících hodinách uvolníme oddělení rehabilitace a připravujeme se i na uvolnění šesti lůžek jednotky intenzivní péče na chirurgii," uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Prakticky to podle něj znamená, že zákroky, které nejsou nutné a po nichž následuje pobyt na jednotce intenzivní péče, budou odkládány. "A budeme přeorganizovávat zejména ortopedickou operativu směrem do Turnova," dodal Řičář. Pod libereckou nemocnici turnovská patří a pacienti s covidem-19 tam nejsou umístěni. V Liberci je 45 pacientů s covidem-19, z toho osm na ARO.

Podle Řičáře by nemocnice potřebovala i více personálu pro intenzivní lůžka. "Není ani tak problém ve vybavení, ale je na to potřeba hodně personálu. Budeme apelovat na lidi, aby se nám pokusili pomoci," uvedl mluvčí nemocnice. Pomoci by podle něj mohli třeba lidé se zdravotnickým vzděláním, kteří jsou na úřadu práce. Podle primáře libereckého ARO Dušana Mormana je personál přetížený. "Není to jednoduché, čtyři sestry jsou momentálně zcela mimo práci, protože jsou zcela vyčerpané. Není to jednoduché a opravdu to není chřipečka," uvedl.

Nemocnice v České Lípě už minulý týden vyčlenila pro pacienty s covidem-19 rehabilitační oddělení, které přemístila do jiných prostor. Hospitalizováno je v České Lípě devět pacientů nakažených koronavirem. Podle mluvčí nemocnice Kateřiny Amrichové začnou běžnou operativu omezovat zřejmě od středy.

Nedostatek personálu komplikuje situaci také v nemocnici v Jilemnici na Semilsku. "Museli jsme tady udělat nějaké přesuny personálu a plánujeme další v rámci nemocnice. A nejpozději od příštího týdne budeme muset některou plánovou péči zastavit. Půjde o vybrané výkony některých oborů, které se odloží," uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

čtk