Tyčové značení se používá už od 17. století. Horská služba ho v Česku udržuje kolem 340 kilometrů
Horská služba udržuje v Česku kolem 340 kilometrů tyčového značení. Jde o systém dřevěných, většinou smrkových, tyčí, které jsou 4 metry vysoké a slouží jako základní orientační systém při snížené viditelnosti například při sněhových vánicích nebo mlhách nebo když je třeba cesta zavátá sněhem a snadno lze ztratit orientaci, uvádí facebookový profil Horské služby ČR.
Tyče jsou umístěny v několikametrových rozestupech od sebe. Na českých horách se používá už od 17. století. Aby byl systém funkční, musí se také pravidelně udržovat.
Na fotkách od Jana Kostíka můžete vidět, jak probíhala údržba tyčového značení v Krkonoších letos na podzim. Horoslužebníci každoročně kontrolují stav tyčového značení a když nějaká tyč chybí nebo je uhnilá, je potřeba ji nahradit tyčí novou. Tyče se upevňují ručně, díry pro ně se hloubí pomocí zhruba patnáctikilové ocelové tyče a celý den se s ní ohánět není zrovna oddychová práce. Ale stojí to za tu námahu. Když se na horách čerti žení a není vidět na krok, tento staletími prověřený způsob značení horských cest vám pomůže najít cestu do tepla a bezpečí.
Zdroj: Horská služba ČR - oficiální stránka