V kraji poprvé za den bylo víc než 500 případů covidu, v posledních sedmi dnech stoupla nemocnost na Semilsku
AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji testy poprvé za jediný den odhalily přes 500 případů nemoci covid-19. V úterý jich bylo 509, dosavadním maximem bylo 481 z 15. října. Počet zemřelých stoupl za pondělí a úterý v kraji o pět. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Od začátku března v souvislosti s koronavirem zemřelo 33 lidí, z toho 23 v říjnu. V nemocnicích leží 202 covid pozitivních, z toho 41 ve vážném stavu na ARO a jednotkách JIP, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana Přemysl Sobotka (ODS).
Kapacity nemocnic v Libereckém kraji jsou zatím podle Sobotky dostatečné, v pondělí bylo k dispozici v celém kraji 292 lůžek pro pacienty s koronavirem a nemocnice postupně omezují plánovanou péči a přidávají další lůžka. Do konce týdne by jich mělo být 400.
Krajští radní také schválili nákup dalších šesti přístrojů pro kyslíkovou terapii pro nemocnice v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě. "I nemocnice samy investují do přístrojů, nějaké přístroje zapůjčila do Liberce i tanvaldská nemocnice. V tuhle chvíli by vybavení mělo být dostatečné i na predikci, která směřuje k 400 hospitalizovaným," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
V Libereckém kraji v posledních dnech pozitivně testovaných osob na koronavirus znatelně přibývá, v průměru skoro 400 za 24 hodin. O týden dříve to bylo 225 případů denně. Zhruba polovina všech aktivně nakažených v kraji je z Liberecka. Na 100.000 obyvatel tam je zhruba 606 případů. Výrazně ale v posledních sedmi dnech stoupla nemocnost na Semilsku, kde je aktuálně na 100.000 obyvatel 607 případů.
Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty hygienici zatím stále zvládají trasovat kontakty nakažených do dvou dnů. Denně pomáhá kolem 25 dobrovolníků z liberecké univerzity a zdravotnické školy a také policisté, kteří posílili zhruba 60 hygieniků, kteří denně na trasování pracují. Je to podle Valenty stále náročnější. "Při tom počtu 500 případů je to 2500 dalších lidí, které je potřeba zkontaktovat a zorganizovat odběry a karantény. Je to jak fyzicky, tak psychicky náročné a bez pomoci dobrovolníků bychom to už nedokázali," řekl Valenta.
Kvůli rostoucímu počtu případů musela většina páteřních nemocnic v kraji přistoupit k výraznému omezení neakutní péče. Nemocnice v Jablonci přestala dělat neakutní výkony minulý týden a v úterý s okamžitou platností ukončila plánované operace liberecká nemocnice. Největší zdravotnické zařízení v Libereckém kraji utlumilo zároveň provoz ambulancí. V úterý dočasně pozastavila neakutní operace pro oddělení chirurgie a gynekologie i jilemnická nemocnice. K pátku pak ukončí činnost ortopedické oddělení v nemocnici v Semilech a personál bude zčásti přesunut do Jilemnice pro posílení péče o covidové pacienty.
čtk