Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V některých domovech si pořídili vybavení na antigenní testy a seniory i pracovníky začali sami testovat, nečekali na nařízení vlády

03. 11. 2020 | 12:28

V některých domovech v Libereckém kraji nečekali na nařízení vlády, pořídili si vybavení na antigenní testy a pracovníky a seniory začali testovat sami. Třeba v Domově Důchodců Velké Hamry na Jablonecku testují už třetí týden. Díky tomu se v zařízení se 133 klienty a 90 zaměstnanci daří nákazu zvládnout, zatím se objevila jen u jednotlivců. Průkaznost antigenních testů je výrazně lepší než u rychlotestů používaných na jaře, řekl dnes ČTK ředitel krajského zařízení Čestmír Skrbek.

dd frantiskov2
Foto: Artur Irma

Vláda minulý týden rozhodla o plošném testování klientů v lůžkových zařízeních sociálních služeb a v pondělí k tomu přidala i zaměstnance. Právě ti jsou podle Skrbka největším rizikem. S antigenním testováním mají ve Velkých Hamrech dobré zkušenosti. "Samozřejmě se neuchráníme, když nám třeba kuchař chodil tři dny do práce a neřekl, že je mu špatně. Nakazil další tři kuchařky. Ale každý den před směnou testujeme klíčové pracovníky, máme ráno takový screening a za 12 minut víme, kdo může do práce, a kdo ne," popsal fungování domova ředitel. Když se pracovník necítí dobře, bez otestování ho do budovy vůbec nepustí.

Přístroj na vyhodnocení testů přišel podle Skrbka na 25.000 korun, za test platí 300 korun a denně jich provedou 40 až 50. "Průběžně si testujeme i klienty, sami o to mají zájem. Máme tady karanténní místnost, kde teď máme několik klientů, kde je podezření na covid a necháme si je prověřit ještě PCR testy," doplnil. Už od září jsou v zařízení zakázané návštěvy, zřídili ale návštěvní místnost, kde se klienti mohou setkat s rodinou, byť zůstanou bezpečně odděleni průhlednou stěnou. Ani výzva vlády k používání respirátorů není ve Velkých Hamrech ničím novým. "Jakmile se nám objevil první případ, začali jsme používat respirátory FFP2 a ti, kdo pracují na karanténě mají FFP3 a také obleky a další vybavení," dodal Skrbek.

V Libereckém kraji jsou čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, v nichž žije přes 2100 klientů a zaměstnávají více než 3000 lidí. Podobně už začali s vlastním antigenním testováním třeba v Domě seniorů v Liberci - Františkově, který je s 200 klienty největším zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Domov byl už na jaře jedním z těch, kde se nákaza u zaměstnanců a klientů objevila, teď na podzim se tam postupně nakazilo 17 klientů a šest zaměstnanců, nákazu se ale podařilo i díky zkušenostem z jara rychle zvládnout a dál už se nerozšířila. "Postupně se to uklidnilo a aktuálně jsme už zcela bez nákazy," řekl dnes ČTK ředitel domova Jan Gabriel. I on je s antigenním testováním spokojen.

čtk