Velkokapacitní očkovací centra by měla začít fungovat už 22. února. Termín se mění podle množství přislíbených vakcín
Velkokapacitní očkovací centrum nebude v Liberci v Home Credit Areně, jak se původně počítalo, ale v nedávno zrekonstruované budově D krajského úřadu. Jak už jsme informovali minulý týden, budova je v dolním centru krajského města a je zčásti volná. Je u ní parkoviště a nedaleko stojí parkovací dům s parkováním na určitý časový úsek zdarma. Nalézá se v blízkosti terminálu MHD, autobusového a vlakového nádraží, a je tak dobře dostupná veřejnou dopravou.
O provoz libereckého velkokapacitního vakcinačního centra se bude starat Krajská nemocnice Liberec, Krajský úřad LK jí prostory pronajme. Dnes se na jednání krajských radních rozhodne, za kolik. Prostor v krajské budově upřednostnila nemocnice před dvěma jinými nabídkami - multifunkční areny a pavlovického Centra Universum. Podle hejtmana právě kvůli poloze v centru a snadné dostupnosti pěších. Kraj má ještě v plánu schválit pro všechna očkovací centra milion korun na pořízení vnitřního vybavení.
Očkovací centra by měla být v provozu od 22. února, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Původně to mělo být už 1. února a poté, kvůli nedostatku očkovací látky dodávané z centra do regionů, až 1. března.
V Libereckém kraji by mělo vzniknout pět velkokapacitních očkovacích center. V Jablonci nad Nisou bude v městské sportovní hale, v České Lípě v Kulturním domě Crystal, v Semilech a Jilemnici budou centra přímo v areálech nemocnice. S otevřením šestého v Turnově se zatím nepočítá. Podle koordinátora očkování Vladimíra Richtera (ODS) nemá zatím kraj dost vakcín ani na otevření těchto pěti. Očkování proto zatím zajišťují nemocnice. V pobytových sociálních zařízeních a domech s pečovatelskou službou s ním pomáhají praktičtí lékaři.
Vakcínu proti koronaviru zatím v kraji dostala k druhému únorovému pondělí dvě procenta obyvatel. Od pátku se v Libereckém kraji očkuje i vakcínou společnosti Moderna, první dávku už dostalo 149 seniorů v domech s pečovatelskou službou. Prvních 500 dávek si rozdělily domy v deseti městech. Celkově zatím vakcínu proti koronaviru dostalo v kraji 7549 lidí, z toho 2331 i druhou dávku. Zatím se v kraji očkuje vakcínami Pfizer a Moderna, novou vakcínu společnosti AstraZeneca kraj v nejbližší době podle Richtera nedostane. Stejně je na tom podle něj dalších deset krajů.
Hejtman v pondělí znovu vyzval seniory starší 80 let, kteří se chtějí nechat očkovat, aby se přihlásili do centrálního systému. "Teď se ukázalo, že se vakcína rozděluje nejen podle prostého počtu obyvatel, ale také podle toho, kolik lidí takzvaně čeká v jednotlivých krajích ve frontě. A u nás zatím velká skupina seniorů zaregistrovaných není a nám by to v téhle situaci určitě hodně pomohlo," dodal Půta. Podle odhadů žije v Libereckém kraji zhruba 17.000 seniorů starších 80 let. Vakcínu jich zatím dostalo 1800, což je necelých 11 procent. Dalších asi 8000 seniorů je v registru.
čtk, aro