Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Architekt Krýš zanechal výraznou stopu na zástavbě v Turnově i jeho okolí. Má v muzeu výstavu

09. 11. 2022 | 15:33

Na polozapomenutého architekta a stavitele Vladimíra Krýše z první poloviny 20. století je zaměřená nová výstava muzea v Turnově, která začne tento týden v pátek. Krýš zanechal výraznou stopu na zástavbě ve městě i okolí. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí muzea Marcela Beranová.

vila
Výstava věnovaná turnovskému architektu a staviteli Vladimíru Krýšovi (1897-1951) připomene 125. výročí narození této významné turnovské osobnosti, která zanechala výraznou stopu na moderní zástavbě jak v samotném Turnově, tak i v jeho širším okolí. Foto z www.muzeum-turnov.cz

"Výstava představí život a tvorbu Vladimíra Krýše prostřednictvím historické a současné fotografie, historické plánové dokumentace a modelů jeho nejzajímavějších objektů," uvedla Beranová. Mezi jeho nejvýznamnější turnovské stavby patří Loumova vila v ulici Zelená cesta, Žákova vila v Bezručově ulici, jeho vlastní vila v Nádražní ulici, Husův sbor nebo hřbitovní kaple u Mariánského kostela.

Krýš se narodil 15. června 1897, v Turnově si projekční a stavební firmu založil v roce 1927. Jeho záběr byl široký, od jednoduchých staveb nevybočujících z běžné dobové produkce až po vrcholná díla v duchu expresivní moderny a funkcionalismu. "S Krýšovým jménem se pojí výstavba rodinných a bytových domů i sakrálních staveb, které vznikaly především od konce 20. let až do počátku 40. let 20. století," uvedla autorka výstavy Petra Šternová z libereckého Národního památkového ústavu. Krýš zemřel po vážné nemoci 12. dubna 1951.

V turnovském muzeu v pátek začne ještě jedna výstava. Muzeum na ní bude prezentovat první výsledky průzkumu věnovaného cihelnám v regionu. "Probíhá lokalizace cihelen, shromažďování cihlářských výrobků s kolky či jinými značkami, případně méně tradičních tvarovek vypalovaných pro užší spektrum použití. Jenom v Turnově již víme o sedmi cihelnách fungujících v různých dobách," uvedla Beranová. Největší z nich byla Excellenz Freiherr von Aehrenthal´sche Dampfziegelei Nudwowitz-Turnau, která se prosadila i díky zavedení několika inovativních postupů, například střešní tašky s glazurou. Pro muzeum jde o poslední dvě nové výstavy v letošním roce. Obě potrvají do 8. ledna příštího roku.

čtk