Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Košťálov – Brána do Krkonoš a Českého ráje. Historie sahá až do roku 1361, kdy byl Soběhrdovou Olešnicí

16. 03. 2025 | 14:39

Dvě stě patnáct. Přesně tolik obcí se nalézá na území Libereckého kraje. Řada z nich se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli. 

Košťálov
Foto: LK

Košťálov, malebná obec v údolí říčky Olešky, je ideálním výchozím bodem pro výlety do Krkonoš a Českého ráje. Je ideálním místem pro milovníky historie, přírody i aktivního odpočinku.

„Zdá se, že jaro nastupuje v plné síle a lidé se tak vydávají načerpat slunce a sílu do přírody. Proč tedy nezačít objevovat místa, která nejsou turisticky přetížená,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Historie obce sahá až do roku 1361, kdy byla poprvé zmíněna jako Soběhrdova Olešnice. V průběhu staletí se obec vyvíjela a měnila názvy, až se v roce 1886 ustálila na dnešním Košťálově. Významný rozvoj obce nastal na konci 19. století s rozvojem textilního průmyslu a těžby melafyru a hořlavých lupků.

V roce 1960 se k obci připojily sousední Čikvásky a v roce 1976 Kundratice. Dnes se Košťálov rozkládá na ploše dvou tisíc hektarů a žije zde přes 1.600 obyvatel. V roce 2000 získal Košťálov titul Vesnice roku Libereckého kraje.

Mezi významné rodáky obce patří letec RAF plukovník František Vancl, nositel britského Záslužného leteckého kříže, francouzského Válečného kříže a pěti Československých válečných křížů. Památník v parčíku u fotbalového hřiště odkazuje na místo, kde stával Vanclův rodný domek, po jehož požáru se rodina odstěhovala do Lomnice nad Popelkou.

Památky a zajímavosti:

Kostel sv. Jakuba Většího: Dominantou obce je původně gotický kostel ze 14. století, který byl v roce 1717 barokně přestavěn. Kostel se pyšní jedním z nejstarších zvonů v Pojizeří z roku 1528.

Památný portál mlýna: Portál z roku 1815, dílo místního sochaře Jana Culíka, je dnes umístěn v muzeu v Semilech.

Zřícenina hradu Košťál: Zbytky hradu z druhé poloviny 14. století se nacházejí na stejnojmenném vrchu nad údolím Želechovského potoka.

LK/Jan Mikulička