Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V semilském muzeu je i replika „čočkostroje“, na kterém v roce 1961 Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky

16.07.2025 | 18:50

Během letních prázdnin nezapomeňte s dětmi navštívit semilské muzeum. Pro návštěvníky zde připravili dvě výstavy zaměřené na technické hračky, které potěší hlavně kluky a tatínky. První z nich se jmenuje Fenomén Merkur a je věnována oblíbené české značce vyrábějící stavebnice, ale také modely vláčků. 

merkurSMTOP
Foto z https://muzeumsemily.cz

První z nich se jmenuje Fenomén Merkur a je věnována oblíbené české značce vyrábějící stavebnice, ale také modely vláčků. Počátky stavebnice jsou datovány do dvacátých let minulého století a stejně jako tehdy i dnes učí děti manuální zručnosti a rozvíjí jejich technickou gramotnost.

Vystaveny jsou modely ze sbírek Martina Stupňánka a Miroslava Černého, které potvrzují, že z této oblíbené stavebnice lze s trochou představivosti a umu poskládat v podstatě cokoli. Prohlédnout si můžete modely historických automobilů, zemědělské či vojenské techniky, motocykl Jawa Pérák v měřítku 1:2, Petřínskou rozhlednu a mnohé další. To, že Merkur nemusí být jen hračkou, ukazuje také replika „čočkostroje“, na kterém v roce 1961 Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky. Pro stavbu prototypu si totiž vypůjčil stavebnici Merkur od svých dětí.

Na výstavě se seznámíte také s obdobnými českými i zahraničními stavebnicemi a současnými výrobky firmy Merkurtoys s.r.o. Vyzkoušet vlastní schopnosti a trpělivost můžete také v připravené dílničce.

Druhá výstava nazvaná Kouzlo parních hraček představuje sbírku více jak 200 historických parních hraček. Základ sbírky tvoří hračky německého původu z let 1900 až 1935, ale k vidění je i „párničkový pravěk“ z let 1870–1900, další evropské a zámořské výrobky a také téměř kompletní nabídka tuzemské provenience. Sběratel Roman Hedvičák a jeho otec je shromáždili za více jak 40 let, díky tomu se jedná o jednu z největších kolekcí v republice. Najdete zde soubory výrobků jednotlivých hračkářských firem, informace o vývoji samotného parního stroje, ale i funkční modely zhotovené pro vlastní potěšení šikovnými řemeslníky a strojaři. Některé kousky můžete také „osahat“ a na videu si prohlédnout, jak parní hračky fungují.

„Výstavy můžete navštívit o prázdninách každý den od 9 do 17 hodin,“ doplňuje ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. Informace o dalších akcích a výstavách najdete na www.muzeumsemily.cz.

Více informací: Miroslav Šnaiberk, Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p.o.