Dej Bůh štěstí, ať nás toto již nikdy nepotká aneb jak vznikl svijanský kroužkovaný Sváteční ležák 2020
Na oslavu znovuotevření restaurací byl ve Svijanech naražen sud Svátečního ležáku, uvařený za nejhlubší koronavirové krize speciálně pro tuto dlouho očekávanou událost. Příběh vzniku tohoto mimořádně povedeného ležáku přitom je sám o sobě velmi inspirativní a dokládá trefnost latinského úsloví "Amat victoria curam", česky "Štěstí přeje připraveným".
Reportáží o tom, jak pivovary vylévaly prošlé pivo, které nebylo komu prodat, bylo ve světě i u nás publikováno nespočet. "Na rozdíl například od vína je zužitkování starého piva celkem problematické. Běžné pivo má, třeba oproti dvanáctiprocentnímu vínu, ani ne poloviční množství alkoholu, takže zprávy o pokusech zpracovat ho při výrobě desinfekce jsou asi přehnané. Staré pivo lze v malých množstvích přidávat na přilepšenou prasatům, ale opravdu opatrně," vysvětluje Roman Havlík, ředitel pivovaru Svijany. Nějaké pivo skončilo i zde v pivovarské čističce odpadních vod. Mimo jiné proto, že Svijany svým odběratelům zdarma měnily prošlé pivo za nové.
Chmurný osud nepostihl čtyři sta hektolitrů speciálně uvařeného velikonočního Svátečního ležáku. Ten se díky umění sládka Petra Menšíka a týmu zaměstnanců svijanského pivovaru povedlo nejen zachránit, ale učinit ještě zajímavějším. "Myslím, že mi pomohlo, že už nejsem úplně nejmladší a pamatuji některé staré postupy. Teď se nám hodilo je uvést zase do praxe. A kromě toho to pozvedlo pivo na další level, protože je fakt lepší a obsahuje spoustu vitamínů", konstatuje sládek Menšík, který za koronavirové krize využil svých zkušeností z mládí, kdy působil v jabloneckém pivovaru, který zásoboval Jizerky a Krkonoše, což jsou specifická pivní teritoria. Vlastně jen zopakoval, co si již vyzkoušel před čtyřmi lety. Takzvané kroužkované pivo, o kterém je řeč, totiž ve Svijanech poprvé vyrobili, když se v červnu 2016 slavnostně otevíral svijanský zámek, patřící pivovaru. My u toho tenkrát nechyběli, jak dokládá archivní video níže.
Ale dejme slovo Petru Menšíkovi: "My původně chtěli vyrobit Sváteční ležák na Velikonoce. Jenomže jak víte, Velikonoce tak nějak nebyly. Takže jsme měli ve sklepě výborné pivo uvařené z humnových sladů, chmelené chmelem z našich chmelnic, tedy speciál mimo náš běžně balený sortiment, a uvažovali jsme, co s ním uděláme, než se otevřou restaurace, pro které byl určený." Krize tak pomohla zopakovat majstrštyk, vyzkoušený u příležitosti dokončení rekonstrukce zámku.
Sládek Menšík pokračuje: "My už v minulosti u jednoho našeho piva, což byl Zámecký máz, vyzkoušeli technologii, která se kdysi používala při zavážení horských chat, když ještě nebyly rolby, takže v zimě nebylo možné nahoru vozit sudy. A ty sudy tehdy byly navíc dřevěné nebo hliníkové, takové, u kterých nešlo zaručit striktní hygienické podmínky ani čistotu piva, takže mělo omezenou trvanlivost. Aby se pivo dalo do hor navézt na podzim a vydrželo přes zimu, se tehdy řešilo tak, že hotové pivo se v sudech znovu zakvasilo rozkvašenou mladinou. Takzvaně se okroužkovalo. Sudy pak ve studených horských sklepích pomalu dokvášely a živé kulturní kvasinky zabránily vzniku nějaké infekce nebo něčeho jinak nepatřičného."
Geniální finta pivo ochránila celou zimní sezónu. Petr Menšík dodává: "Jak kvasinky pomalu prokvášely, měnil se pochopitelně postupem času charakter toho piva, mimo jiné se stávalo jemnější. Toto pivo je tedy trochu jiné a hlavně hrozně zdravé, protože obsahuje živé kvasinky. Takže abychom náš Sváteční ležák udrželi v kondici, tak jsme ho okroužkovali a vyrobili z něj okroužkovaný Sváteční ležák." A kouzlo se povedlo, vzniklo pivo úžasné jantarové barvy, limitovaná edice pro svijanské restaurace a vybrané restaurace, které Svijany zavážejí.
Průběh slavnostního naražení prvního sudu jsme zachytili opět na video. Video dále obsahuje rozhovor s oběma aktéry. Ředitel pivovaru Roman Havlík hovoří například o tom, že do akce Zachraňhospodu.cz se zatím přihlásilo přes 9 600 spotřebitelů. Dosud se vybralo skoro 10 milionů korun, které se rozdělí mezi 1656 hospod. Sládek Petr Menšík přidává pár zajímavostí o svijanském pivu.
Pivovar svůj postup nijak netají, naopak, sládek Menšík vysvětluje: "My jsme se to snažili poradit i některým kamarádům sládkům, bohužel ty rady někdy přišly pozdě, protože jim pivo stačilo zkysnout. Ale jak vidíte, naši předkové si uměli poradit a dokázali pivo ochránit, ačkoliv měli daleko horší hygienické a technologické podmínky než my dnes."
Text, foto, video Mad & Darka