Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec se obyvatelstvu chystá zvýšit poplatek za odpady ze 492 na 720 korun na hlavu

13. 11. 2019 | 11:41

Stotisícový Liberec se chystá zvýšit roční poplatek za likvidaci komunálního odpadu od příštího roku ze 492 na 720 korun na osobu. Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky, kterou vedení radnice poslalo na vědomí svému jedinému městskému obvodu - Vratislavicím nad Nisou.

odpady ilustrační foto
ilustrační foto

Náměstek libereckého primátora Zbyněk Karban (ANO) dnes ČTK řekl, že novelou vyhlášky se budou radní zabývat příští týden a zastupitelstvo na konci listopadu. Jedním z důvodů zdražení jsou podle něj rostoucí náklady, poplatek za odpad se v Liberci naposledy zvyšoval v roce 2006. "Za ty roky šly ceny nahoru a naše výdaje za odpady neustále rostou," uvedl Karban.

Město od obyvatel ročně vybere na poplatcích za odpady zhruba 44 milionů korun, doplatek města od roku 2010 ale stoupl za tu dobu na dvojnásobek z deseti na 20 milionů korun. Zatímco v roce 2010 stál sběr a svoz netříděného komunálního odpadu v krajském městě 54,3 milionu korun, loni to bylo už 64,4 milionu.

V Libereckém kraji více peněz za likvidaci odpadu zaplatí od příštího roku obyvatelé Semil. Tamní zastupitelé schválili tento týden zvýšení poplatku z 500 na 600 korun za rok. Důvody jsou obdobné jako v Liberci. "Nechceme, aby veškerou tíži nákladů na likvidaci odpadu neslo město," řekla ČTK starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Naposledy se poplatek za odpad zvyšoval v Semilech roce 2005, náklady na jeho svoz a likvidaci se přitom stále zvyšují, dodala starostka.

čtk