Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonečtí Piráti odešli po tajném hlasování do opozice, za dveřmi vznikla nová koalice ANO, ODS a Starostů

19. 09. 2019 | 20:42

Nové pojetí komunální politiky s důrazem na program a naplňování koaliční smlouvy se v Jablonci zadrhlo. Zděděná kauza městského kamerového systému se stala osudnou jablonecké koalici. Pro jablonecké poměry je příznačné, že snaha pirátských zastupitelů o vyřešení ve prospěch města vyústila v jejich odvolání.

JNvěžradnice
ilustrační foto

Na středečním zastupitelstvu města Jablonce nad Nisou byl odvolán primátor Milan Kroupa. Novým primátorem se stal Jiří Čeřovský z ODS. Nové koaliční kluby ODS a ANO dohodu připravenou dle jejich vyjádření neměly a uzavřely ji ve vyžádané zhruba hodinové přestávce na počátku setkání zastupitelů. Třetím partnerem jsou Starostové pro Liberecký kraj. Na svůj post po volbě nového primátora rezignoval pirátský náměstek pro rozvoj Jakub Chuchlík. V reakci na vznik nového vedení, které bylo personálně vyřešeno v přestávkách jednání zastupitelstva a programovou náplní se vůbec nezabývalo. Piráti tak nemají zastoupení v radě města, Jarmila Valešová a Jan Polák taktéž v průběhu zasedání odstoupili.

Rozpaky vzbudily nestandardní okolnosti jednání, kdy zástupce ODS Miloš Vele požádal zastupitelstvo o hlasování o výjimce z jednacího řádu. Oproti jednacímu řádu navrhl doplnění dalších bodů do programu poté, co byl tento již schválen. Zástupci vznikající koalice ODS, ANO, SLK a SPD se taktéž shodli na odvolání náměstka Chuchlíka, pirátských radních a nových kandidátů v tajné volbě. Proti tomu se Piráti ústy Jana Poláka neúspěšně ohrazovali.

Novým náměstkem pro rozvoj byl zvolen Petr Roubíček za ODS. Petr Roubíček vykonával funkci ředitele v městské firmě Jablonecká Energetická. S rozvojem města jiné profesní zkušenosti nemá. V otázkách urbanistického, krajinářského a architektonického výhledu vizi nepředstavil.

Odbor ekonomiky a majetku povede Milan Kouřil. Kromě financí zahrnuje také rozsáhlou agendu správy budov, veřejného prostoru města a veřejné zeleně. Odbor technický má vedle resortu rozvoje velký vliv na naplňování programu a cílů, které jsme na radnici prosazovali. Nový náměstek v tomto směru žádnou vizi nepředstavil.

Nový radní Miloš Vele byl pirátskými zastupiteli upozorněn na možný střet zájmů jeho osoby. Ve firmě Telmo, která je servisním partnerem městského kamerového systému, zastává funkci generálního ředitele. Provoz systému je problematicky zasmluvněn a jeho vypnutí primátorem a jednatelem firmy Grepa je vyšetřováno Policií ČR. Vele tento střet odmítl s poukazem na to, že jediným, kdo je k tomu příslušný se vyjádřit, jsou orgány činné v trestním řízení.

Obrat v postoji Starostů pro Liberecký kraj

Martin Půta v srpnu toho roku uvedl, že odmítá podíl SLK na vládě města, kde figuruje kdokoliv z aktérů kauzy kamerového systému. Po sérii dnešních tajných hlasování, jejichž formu zástupci SLK iniciovali, je jednička kandidátky SLK Petr Vobořil novým radním spolu s Milošem Velem.

Programová prázdnota a způsob dohody přímo v průběhu zastupitelstva je prvním varovným signálem vyslaným občanům města o kvalitě jeho vedení.

Michal Chalupa, šéfredaktor Pirátských listů MO Libereckého a Pardubického kraje