Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hrádecký Drylock dodal nanofiltry do roušek hasičům a policii. Mají účinnost respirátoru FFP2

27. 03. 2020 | 14:46

Výrobce hygienických potřeb Drylock v Hrádku nad Nisou dodal Libereckému kraji první tisíce nanofiltrů do plátěných roušek. Už o víkendu je budou testovat hasiči a policisté v kraji, řekl dnes ČTK liberecký hejtman Martin Půta(Starostové pro Liberecký kraj). Ověří praktické využití filtrů, které mohou účinnost běžné plátěné roušky zvýšit na úroveň respirátoru typu FFP2. Podle testování dokáže zachytit 80 až 90 procent viru. Už o víkendu by filtry měli dostat také zdravotníci.

nonafabrika - kopie
Foto: FB Drylock

Na dneční videokonferenci po jednání krizového štábu mMj. zaznělo:

1. LK má aktuálně 46 nakažených, stále se daří trasovat jejich kontakty
2. Kraj si nechal z místních zdrojů vyrobit už 45 tisíc roušek, zásobování od státu soustavně vázne, snad něco dorazí o víkendu. Aktuálně nejvíce chybějí ochranné obleky a testovací sady. Proto je zpoždění u otevření odběrných míst v Jablonci a Č. Lípě, nově otevřena Jilemnice.
3. Plicní oddělení KNL bylo vydezinfikováno, je tam zvláštní režim, aby mohlo nadále fungovat
4. Nemocnice Tanvald nabídla své kapacity pro doléčování těch, kteří se budou zotavovat z COVID-19.
5. Hejtman poděkoval novinářům, že se věnují monotématickému zpravodajství a tím pomáhají informovat veřejnost.

"Budeme asi jednat o obsluze nějakých dalších zdravotnických zařízení, protože se na nás obracejí a situace s ochrannými pomůckami není úplně dobrá. Takže budeme určitě hledat nějakou formu, jak je distribuovat k těm nejpotřebnějším. Cílem je zabezpečit v kraji ochranu všech, kteří jsou v každodenním kontaktu s veřejností, lidi v krizových štábech, v ochodech, na úřadech, prostě všude tam, kde nemohou přestat pracovat, by měli být chráněni co nejlépe," řekl hejtman.

V Drylocku jsou schopni vyrobit denně až 100.000 filtrů, během několika dnů dokázali na jejich výrobu přestavět jeden ze strojů na výrobu plen. Za minutu dokáže stroj vyrobit 200 nanofiltrů. Problémem je zatím nedostatek materiálu, i proto organizátoři projektu, studenti Technické univerzity v Liberci, hledají dodavatele filtračních materiálů vhodných do plátěných roušek i za hranicemi Libereckého kraje a snaží se je spojit s výrobci, kteří by filtry vyráběli. "Naším cílem je dostat tuto ochranu k široké veřejnosti," řekl ČTK student David Svoboda.

Zatím ale není materiálu ani filtrů dostatek, a tak je bude Liberecký kraj, který výrobu financuje, přednostně zdarma dodávat zdravotníkům, policistům, hasičům a všem, kdo jsou v první linii. "Spotřeba těch pomůcek je možná na stonásobku běžné spotřeby. Jen v Krajské nemocnici v Liberci spotřebují teď za dva týdny to, co jinak mají na rok. Požadavek jen v nemocnicích je zhruba třicetinásobný a to nemluvíme o občanech," dodal hejtman.

čtk