Kraj hledá využití pro statek ve Frýdlantu, škola ho nebude potřebovat. Hodnota zchátralého areálu je 60 milionů korun
Liberecký kraj hledá využití pro Zámecký statek ve Frýdlantu, který dnes využívá tamní střední škola hospodářská a lesnická. Škola ho ale za dva roky nebude potřebovat, a je proto třeba najít pro cenný historický areál nové využití. Hodnotu zchátralého areálu odhadli odborníci na 60 milionů korun, potřebuje ale stamilionovou investici. Kraj nechce areál jen tak prodat, řekl při prezentaci ve Frýdlantu hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
"Smyslem dnešního setkání z krajskými a frýdlantskými zastupiteli a starosty mikroregionu je debata o možnostech, co by v tom areálu v budoucnosti mohlo být. My se rozhodně nechceme toho objektu zbavit, nechceme ho špatně prodat, spíš hledáme nějakou cestu, kde bychom byli schopni garantovat budoucí způsob využití toho objektu pro rozvoj turistického ruchu tady na Frýdlantsku," doplnil hejtman. Na prodej areálu plánuje podle něj kraj vyhlásit veřejnou soutěž.
Hospodářský dvůr z roku 1722 stojí nedaleko frýdlantského zámku, zhruba třetinu využívá Střední škola hospodářská a lesnická, třetinu jiní nájemci, zbylá část je ve špatném stavu a je bez využití. Areál tvoří čtyři rozlehlé budovy a skladovací plocha. Aby mohl sloužit pro školu a také policejní hipologii, potřeboval by zásadní rekonstrukci. Náklady odborníci odhadli na více než 480 milionů korun. Vysoké náklady jsou podle Půty důvodem, proč kraj upustil od rekonstrukce a chystá pro školu postavit nový pavilon zhruba za 200 milionů korun.
Společnost Lapid Czech Republic si nechala zpracovat studii využití areálu, podepsáno je pod ní liberecké studio Mjölk architekti. Lapid působí v Česku od roku 2006, zabývá se především realizací moderních rezidenčních projektů s využitím historických budov, stojí například za přestavbou chátrající usedlosti Kajetánka v Praze. "Bude to velmi nákladná investice, jsme na to ale připraveni," ujišťoval na dnešní prezentaci Jan Ramzer z Lapidu. Investice podle něj přesáhne miliardu korun, v tuto chvíli je podle něj ale obtížné odhadnout stav budov.
Studie počítá s apartmány, hotelem a hostelem, gastroprovozy i prodejnou regionálních produktů. Právě ubytovací a stravovací kapacity Frýdlantu a regionu chybí. Podle Jana Macha ze studia Mjölk je statek velmi cenným areálem s řadou zachovalých historických prvků a ničím nerušenými výhledy na nedotčenou krajinu a nedaleký frýdlantský zámek. Velkou příležitostí je podle něj umístění v blízkosti hranic s Polskem a Německem. Přispět proto může rozvoji Frýdlantska i celého kraje.
Frýdlantská střední škola hospodářská a lesnická nabízí dvě desítky oborů, které studuje zhruba 800 žáků. Plánovaný nový pavilon umožní přestěhovat do Frýdlantu poslední obory, které ještě zůstávají v nedalekých Hejnicích. Plány na nové využité zámeckého dvora ředitel Miroslav Kudrna vítá. "Vnímám to jako příležitost například pro praktické vyučování, pro odbornou praxi žáků oborů kuchař - číšník, o areál zámeckého dvora se mohou starat naši zahradníci, další možností je agroturistika," dodal.
čtk